wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 1999, Nr 10 (53) |


• Dyskusja redakcyjna na temat mapy numerycznej Warszawy • Ogólna koncepcja i założenia topograficznej bazy danych • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. I • Wspólny Bałtyk – rozmowa z dr. Markiem Baranowskim, koordynatorem prac nad bazą danych kartograficznych dla regionu Morza Bałtyckiego • ...

powrót

Wardziak Anna

Wspólny Bałtyk

Z Markiem Baranowskim, koordynatorem prac nad bazą danych dla regionu Morza Bałtyckiego, rozmawia Anna Wardziak.
7 października 1996 roku w Kirkkonummi w Finlandii główni geodeci 13 państw, których obszar lub jego część leży w zlewisku Morza Bałtyckiego, podpisali protokół dotyczący projektu MapBSR. Polska przystąpiła do współpracy w kwietniu 1 97 r. Każde biorące udział w projekcie państwo ma za zadanie dostarczenie baz danych kartograficznych swojego terytorium. Ostatnie, czwarte posiedzenie Komitetu Sterującego projektu miało miejsce w Warszawie w dniach 17-18 maja br. Organizatorem spotkania był Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Kolejne zapowiedziano na czerwiec przyszłego roku. Tym razem gospodarzem ma być odpowiednik polskiego GUGiK na Łotwie.

Anna Wardziak: Polska bierze udział w projekcie MapBSR. Co to za inicjatywa?

Marek Baranowski: Skrót MapBSR pochodzi od angielskiej nazwy projektu Map of Baltic Sea Region, którego celem jest stworzenie jednolitej mapy, a właściwie jednolitej i wiarygodnej bazy danych dla całego regionu Morza Bałtyckiego. Pokazywałaby ona stan przestrzeni obejmującej obszar zlewiska Morza Bałtyckiego (czyli sam akwen i wszystkie obszary, które są fizycznie z nim związane) w postaci zapisu numerycznego w formacie wybranego pakietu systemu informacji geograficznej. Docelową skalą tego opracowania ma być 1:1 mln.

Jakie kraje biorą udział w tym przedsięwzięciu?
W sumie jest to 14 krajów: Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania, Polska, Łotwa, Litwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Rosja, Niemcy, Republika Czeska i Słowacja. Polska jest jednym z tych krajów, których terytorium prawie w całości leży w obszarze zlewiska Morza Bałtyckiego; jedynie niewielkie fragmenty w Karpatach wchodzą w skład zlewiska Morza Czarnego, a w Sudetach (Izera) do Morza Północnego. Podobnie jest z Litwą, Łotwą i Estonią. Finlandia natomiast ma już dość duże fragmenty należące do zlewiska Morza Białego lub do Morza Barentsa.

Jak narodził się pomysł stworzenia wspólnej bazy danych geograficznych?
Historia jest dosyć długa. Pierwsze podejście do tego typu zadania zrodziło się z inicjatywy HELCOMu (Komisji Helsińskiej zajmującej się koordynacją działań w obszarze Morza Bałtyckiego). Jest to ciało składające się z przedstawicieli rządów poszczególnych krajów leżących nad Morzem Bałtyckim, które ma bardzo szeroki zakres działań zarówno gospodarczych, jak i związanych z planowaniem przestrzennym czy ochroną środowiska. I właśnie Zespół Ochrony Środowiska HELCOMu w 1992 roku zgłosił zainteresowanie stworzeniem bazy danych, która pokazywałaby stan przestrzeni zlewiska Morza Bałtyckiego. Ta pierwsza inicjatywa zakończyła się opracowaniem studium wykonalności bazy danych. Zostały określone warstwy informacyjne, odwzorowanie oraz pewne unifikacje w zakresie klasyfikacji poszczególnych obiektów i zjawisk przestrzennych, które były przedmiotem zainteresowania. Opracowania podjęła się grupa jednostek organizacyjnych zajmujących się ochroną środowiska w czterech krajach nadbałtyckich, tj. w Szwecji, Finlandii, Norwegii i w Polsce. Z naszej strony w przedsięwzięciu brał udział ośrodek GRID-Warszawa. Opracowanie to przygotowane na zlecenie HELCOMu, a finansowane przez Nordycką Radę Ministrów, zostało zakończone w 1994 r. HELCOM, mimo zainteresowania, nie był w stanie finansować dalszych prac.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS