wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Topograficzna baza danych

Z Agnieszką Buczek i Jackiem Uchańskim o szwedzkich doświadczeniach rozmawia Zbigniew Leszczewicz

Zbigniew Leszczewicz: W kwietniu byliście uczestnikami seminarium zorganizowanego przez Swedesurvey w Gävle i w Sztokholmie. Jak doszło do tej wizyty?

Jacek Uchański: Rok temu rozpoczęto w Polsce prace związane z opracowaniem topograficznej bazy danych (TBD). Grupa ekspertów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przygotowała warunki techniczne oraz dokumenty programowe w zakresie realizacji TBD i udostępniania danych topograficznych dla celów cywilnych. Wybrane w drodze przetargu konsorcjum firm KPG Kraków, OPGK Kraków i WPG S.A. przystąpiło obecnie do realizacji przedsięwzięcia polegającego na wykonaniu pilotażowego opracowaniu TBD dla Polski. Ponieważ pracownicy Departamentu Kartografii i Fotogrametrii GUGiK wybierali się z oficjalną delegacją do Szwecji, która ma wieloletnie doświadczenia w zakresie TBD, powstała propozycja uczestnictwa przedstawicieli konsorcjum w tym wyjeździe.

Jaki był cel wyjazdu do Szwecji?

Agnieszka Buczek: Zasadniczym celem wizyty grupy roboczej Konsorcjum było szkolenie w zakresie organizacji TBD w Szwecji (a konkretnie budowy bazy danych na podstawie zdefiniowanej systematyki obiektów, jej aktualizacji, dystrybucji danych, wykonywania map topograficznych na podstawie TBD) oraz zapoznanie się z organizacją produkcji, przyjętymi technologiami, oprogramowaniem i urządzeniami. Bardzo bogaty szczegółowy program szkolenia obejmował: modelowanie obiektowe w ujęciu topologicznym, strukturę topograficznej bazy danych, problemy związane z generalizacją danych przy zmianach skali, organizację produkcji przy tworzeniu TBD, standaryzację danych i ich transferów, powiązanie TBD z katastrem, produkcję map topograficznych oraz map tematycznych na podstawie TBD, a także: aspekty finansowe TBD, regulacje prawne w zakresie ochrony własności danych i praw autorskich oraz użytkowanie bazy w Internecie.
Wizyta Polaków w Szwecji służyła kontynuacji wymiany poglądów na temat wykonywania TBD w obu krajach, jak również ukierunkowaniu możliwości podjęcia stałej współpracy na szczeblu departamentów w oparciu o finanse organizacji międzynarodowych, w tym między innymi Banku Światowego oraz organizacji SIDA-Szwecja.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS