wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Robert Wójtewicz

Budynek w numerycznej mapie ewidencji gruntów i budynków

Artykuł dyskusyjny.
Podczas tworzenia numerycznej mapy ewidencji gruntów i budynków powstała potrzeba właściwej interpretacji pojęcia budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku tradycyjnych map ewidencyjnych nie przywiązywano wagi do zasad kwalifikowania obiektów budowlanych jako odrębnych budynków, skutkiem czego kartowano na mapach uproszczone rzuty w myśl zasady „papier przyjmie wszystko”. Powstanie systemów numerycznych wymusiło porządkowanie istniejących opracowań kartograficznych poprzez określenie zakresu informacji niezbędnej do prawidłowego opisania numerycznego obiektu, jakim jest budynek.

Definicję budynku dla potrzeb ewidencji gruntów i budynków określa art. 4 pkt 5 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków [1], który brzmi: „Budynkiem w rozumieniu rozporządzenia jest budynek określony w przepisach prawa budowlanego, wymagający zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Za budynek uważa się również jego część stanowiącą segment pionowy w układzie bliźniaczym lub szeregowym i będącą przedmiotem odrębnych praw własności, choćby była wzniesiona na jednej działce i stanowiła jedną całość architektoniczną”. Jednocześnie pkt 7 mówi, że „Ewidencja nie obejmuje budynków:
1) położonych na gruntach, które uważa się zgodnie z odrębnymi przepisami za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa,
2) na terenach zamkniętych” (rozumie się przez to tereny o charakterze zastrzeżonym, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych).
W świetle prawa budowlanego [2] przez budynek należy rozumieć „obiekt budowlany wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.
Uwzględniając powyższe, za budynki przyjmujemy obiekty, które:
a) posiadają ściany, fundamenty i dach,
b) są trwale związane z gruntem,
c) podlegają zgłoszeniu lub pozwoleniu na budowę,
d) są przedmiotem odrębnych praw własności.
Dodatkowe kryteria pomagające w uznaniu samodzielności budynku to: osobne wejście oraz dominująca funkcja. I tak na przykład może zaistnieć sytuacja, gdy mamy dobudowany garaż do budynku mieszkalnego z osobnym wjazdem – są to dwa budynki, gdyż jest tu spełniony zarówno warunek wejścia, jak i odrębnej funkcji. Natomiast wszelkie przedsionki, kryte werandy oraz inne elementy architektoniczne o charakterze trwałym, służące do obsługi budynku (np. powierzchnia ruchu) powinny być traktowane jako integralna część budynku, także tarasy, jeżeli posadowione są na fundamencie, nad pomieszczeniem przynależącym do budynku powinny zawierać się w jego obrysie zewnętrznym (zgodnie z rzutem przyziemia).

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS