Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Robert Wójtewicz

Budynek w numerycznej mapie ewidencji gruntów i budynków

Artykuł dyskusyjny.
Podczas tworzenia numerycznej mapy ewidencji gruntów i budynków powstała potrzeba właściwej interpretacji pojęcia budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku tradycyjnych map ewidencyjnych nie przywiązywano wagi do zasad kwalifikowania obiektów budowlanych jako odrębnych budynków, skutkiem czego kartowano na mapach uproszczone rzuty w myśl zasady „papier przyjmie wszystko”. Powstanie systemów numerycznych wymusiło porządkowanie istniejących opracowań kartograficznych poprzez określenie zakresu informacji niezbędnej do prawidłowego opisania numerycznego obiektu, jakim jest budynek.

Definicję budynku dla potrzeb ewidencji gruntów i budynków określa art. 4 pkt 5 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków [1], który brzmi: „Budynkiem w rozumieniu rozporządzenia jest budynek określony w przepisach prawa budowlanego, wymagający zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Za budynek uważa się również jego część stanowiącą segment pionowy w układzie bliźniaczym lub szeregowym i będącą przedmiotem odrębnych praw własności, choćby była wzniesiona na jednej działce i stanowiła jedną całość architektoniczną”. Jednocześnie pkt 7 mówi, że „Ewidencja nie obejmuje budynków:
1) położonych na gruntach, które uważa się zgodnie z odrębnymi przepisami za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa,
2) na terenach zamkniętych” (rozumie się przez to tereny o charakterze zastrzeżonym, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych).
W świetle prawa budowlanego [2] przez budynek należy rozumieć „obiekt budowlany wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.
Uwzględniając powyższe, za budynki przyjmujemy obiekty, które:
a) posiadają ściany, fundamenty i dach,
b) są trwale związane z gruntem,
c) podlegają zgłoszeniu lub pozwoleniu na budowę,
d) są przedmiotem odrębnych praw własności.
Dodatkowe kryteria pomagające w uznaniu samodzielności budynku to: osobne wejście oraz dominująca funkcja. I tak na przykład może zaistnieć sytuacja, gdy mamy dobudowany garaż do budynku mieszkalnego z osobnym wjazdem – są to dwa budynki, gdyż jest tu spełniony zarówno warunek wejścia, jak i odrębnej funkcji. Natomiast wszelkie przedsionki, kryte werandy oraz inne elementy architektoniczne o charakterze trwałym, służące do obsługi budynku (np. powierzchnia ruchu) powinny być traktowane jako integralna część budynku, także tarasy, jeżeli posadowione są na fundamencie, nad pomieszczeniem przynależącym do budynku powinny zawierać się w jego obrysie zewnętrznym (zgodnie z rzutem przyziemia).

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama