wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Jan J. Konieczny

Odwiedzamy Bawarię

Doświadczenia sąsiadów w dziedzinie katastru.
Projektowana reforma systemu podatkowego w Polsce, a szczególnie opodatkowania nieruchomości podatkiem „ad valorem”, jest od dłuższego już czasu przedmiotem zainteresowania kompetentnych zespołów merytorycznych w Ministerstwie Finansów. W celu zapoznania się z doświadczeniami innych krajów w tej dziedzinie przedstawiciele resortu wizytowali Francję, USA i ostatnio (w grudniu ub.r.) także Republikę Federalną Niemiec, a ściśle rzecz biorąc Bawarię.

O podjęciu w Polsce prac nad zmodyfikowaną formułą podatków od nieruchomości zdecydowały zasadniczo dwa aspekty, istotne z punktu widzenia beneficjenta podatku lokalnego, jakim jest samorząd gminy:
- dostosowanie polskiej struktury podatków lokalnych od nieruchomości do obowiązującej w krajach Unii Europejskiej;
- ograniczenie do minimum tzw. szarej strefy podatków lokalnych poprzez objęcie ewidencją podatkową i opodatkowaniem wszystkich nieruchomości, a więc gruntowych, budynkowych i lokalowych.
Według szacunków samorządowych do 30% nieruchomości w skali kraju pozostaje nie objętych podatkiem. Z oficjalnych danych statystycznych wynika, że podatek od nieruchomości w roku 1999 (stanowiący w całości przychód gmin) wyniesie 5,87 mld złotych. Wynika z tego również, że szara strefa podatkowa stanowiąca 30% tej kwoty to 1,76 mld złotych, których gminy nie otrzymują, a otrzymywać powinny. Są to wartości znaczące dla budżetów gmin, których pozyskaniem gminy są żywotnie zainteresowane.
Zasada ustanowienia wysokości podatku od nieruchomości, zależnego od jej wartości, posiada według opinii samorządowych i rządowych polskich, a także unijnych ekspertów cechy sprawiedliwego wymiaru podatku. Inaczej kształtuje się bowiem wartość parceli, budynku bądź lokalu użytkowego w centrum Warszawy (czy też innego dużego miasta w Polsce) niż nieruchomości o identycznej powierzchni w małych, nieatrakcyjnych miejscowościach.
Te oczywiste argumenty stały się dla specjalistów w zakresie podatków lokalnych, inspiracją do poszukiwania rozwiązań zmierzających do modernizacji obowiązującego w Polsce podatku od nieruchomości.
Podjęta przez resort finansów rządowa inicjatywa legislacyjna w zakresie modernizacji podatków od nieruchomości wymaga szerokich konsultacji samorządowych, a także konsultacji i wymiany doświadczeń z krajami, w których zasady opodatkowania nieruchomości zbliżone są do założeń przyjmowanych u nas.
Ministerstwo Finansów RP już kilka lat temu podjęło oficjalną współpracę w zakresie podatków lokalnych z Ministerstwem Finansów Francji, a ostatnio także z Ministerstwem Finansów Bawarii (RFN), samorządowymi służbami podatkowymi w Stanach Zjednoczonych oraz administracją fiskalną w Holandii. W krajach tych organa podatkowe prowadzą urzędowe rejestry bądź ewidencje podatkowe tworzące wyodrębnioną samorządową administrację podatkową, zwaną także katastrem fiskalnym.
Związek samorządowej administracji podatkowej z katastrem nieruchomości w tych krajach polega wyłącznie na przekazywaniu do ewidencji podatkowej informacji i danych dotyczących fizycznych cech przedmiotów opodatkowania.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS