Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Jan J. Konieczny

Odwiedzamy Bawarię

Doświadczenia sąsiadów w dziedzinie katastru.
Projektowana reforma systemu podatkowego w Polsce, a szczególnie opodatkowania nieruchomości podatkiem „ad valorem”, jest od dłuższego już czasu przedmiotem zainteresowania kompetentnych zespołów merytorycznych w Ministerstwie Finansów. W celu zapoznania się z doświadczeniami innych krajów w tej dziedzinie przedstawiciele resortu wizytowali Francję, USA i ostatnio (w grudniu ub.r.) także Republikę Federalną Niemiec, a ściśle rzecz biorąc Bawarię.

O podjęciu w Polsce prac nad zmodyfikowaną formułą podatków od nieruchomości zdecydowały zasadniczo dwa aspekty, istotne z punktu widzenia beneficjenta podatku lokalnego, jakim jest samorząd gminy:
- dostosowanie polskiej struktury podatków lokalnych od nieruchomości do obowiązującej w krajach Unii Europejskiej;
- ograniczenie do minimum tzw. szarej strefy podatków lokalnych poprzez objęcie ewidencją podatkową i opodatkowaniem wszystkich nieruchomości, a więc gruntowych, budynkowych i lokalowych.
Według szacunków samorządowych do 30% nieruchomości w skali kraju pozostaje nie objętych podatkiem. Z oficjalnych danych statystycznych wynika, że podatek od nieruchomości w roku 1999 (stanowiący w całości przychód gmin) wyniesie 5,87 mld złotych. Wynika z tego również, że szara strefa podatkowa stanowiąca 30% tej kwoty to 1,76 mld złotych, których gminy nie otrzymują, a otrzymywać powinny. Są to wartości znaczące dla budżetów gmin, których pozyskaniem gminy są żywotnie zainteresowane.
Zasada ustanowienia wysokości podatku od nieruchomości, zależnego od jej wartości, posiada według opinii samorządowych i rządowych polskich, a także unijnych ekspertów cechy sprawiedliwego wymiaru podatku. Inaczej kształtuje się bowiem wartość parceli, budynku bądź lokalu użytkowego w centrum Warszawy (czy też innego dużego miasta w Polsce) niż nieruchomości o identycznej powierzchni w małych, nieatrakcyjnych miejscowościach.
Te oczywiste argumenty stały się dla specjalistów w zakresie podatków lokalnych, inspiracją do poszukiwania rozwiązań zmierzających do modernizacji obowiązującego w Polsce podatku od nieruchomości.
Podjęta przez resort finansów rządowa inicjatywa legislacyjna w zakresie modernizacji podatków od nieruchomości wymaga szerokich konsultacji samorządowych, a także konsultacji i wymiany doświadczeń z krajami, w których zasady opodatkowania nieruchomości zbliżone są do założeń przyjmowanych u nas.
Ministerstwo Finansów RP już kilka lat temu podjęło oficjalną współpracę w zakresie podatków lokalnych z Ministerstwem Finansów Francji, a ostatnio także z Ministerstwem Finansów Bawarii (RFN), samorządowymi służbami podatkowymi w Stanach Zjednoczonych oraz administracją fiskalną w Holandii. W krajach tych organa podatkowe prowadzą urzędowe rejestry bądź ewidencje podatkowe tworzące wyodrębnioną samorządową administrację podatkową, zwaną także katastrem fiskalnym.
Związek samorządowej administracji podatkowej z katastrem nieruchomości w tych krajach polega wyłącznie na przekazywaniu do ewidencji podatkowej informacji i danych dotyczących fizycznych cech przedmiotów opodatkowania.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS