wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Jerzy Przywara

Ustka Zdrój?

Z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie Ustka rozmawia Jerzy Przywara.
W Biuletynie Zamówień Publicznych nr 24 z 9 marca 1999 r. ukazało się ogłoszenie o wyniku postępowania przetargowego na pilotażowe kompleksowe przekształcenie 184 ha terenów wsi Przewłoka (w gminie Ustka) w celu osiągnięcia podaży nieruchomości uzdrowiskowo-nadmorskich. Przetarg (o wartości ponad 70 mln zł) wygrała słupska firma, którą tworzą m.in. geodeci. Szczegóły techniczne całego zamierzenia oraz niepoślednią w nim rolę geodetów i geodezji pokażemy, kiedy zrealizowany zostanie pierwszy etap prac. Dziś publikujemy rozmowę z wójtem gminy Ustka Tomaszem Wszółkowskim. Bez jego zaangażowania, zrozumienia potrzeb lokalnej społeczności i autorytetu w gminie trudno byłoby myśleć o realizacji projektu.

Jerzy Przywara: Dlaczego na budowę nowej miejscowości uzdrowiskowej wybrano właśnie Przewłokę?

Tomasz Wszółkowski:
Dotychczas wieś Przewłoka nie była szczególnie wyróżniana w promocji gminy. Przed podziałem administracyjnym miasta i gminy Ustka, w starym planie zagospodarowania przestrzennego, stanowiła ona jedynie tereny rozwojowe miasta. Z jednej strony mieliśmy więc mało aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i szczupłe środki w gminnej kasie do jego realizacji, a z drugiej – grunty orne V i VI klasy, biedną wieś bez perspektyw i atrakcyjny, jako baza turystyczna, teren w bezpośrednim sąsiedztwie znanej miejscowości wypoczynkowej. Stąd właśnie projekt stworzenia niezależnej jednostki urbanistycznej, nazwijmy ją roboczo Ustka-Bis, o charakterze uzdrowiskowo-turystycznym z wszelkimi niezbędnymi usługami towarzyszącymi (chłonność nowego uzdrowiska w sezonie letnim oceniamy na poziomie do 20 000 osób, a poza sezonem do 7000). Wszystko to dzieje się oczywiście przy pełnym poparciu mieszkańców wsi Przewłoka, którzy w ubiegłym roku, po serii spotkań wyjaśniających, w pełni zaakceptowali kierunek zmian. Bez ich poparcia realizacja projektu nie byłaby możliwa.

Co Pan zaproponował mieszkańcom Przewłoki?

W uproszczeniu przemianę wsi w uzdrowisko, a w niezbyt odległej perspektywie znaczną poprawę sytuacji finansowej mieszkańców oraz gminnej kasy. Przekształcenie wsi Przewłoka w kurortową osadę wymaga kompleksowego i równoległego opracowywania wszystkich faz projektu, w szczególności dotyczących opracowań urbanistycznych, geodezyjnych, projektowych i marketingowych. Szczegółowo przedstawiliśmy mieszkańcom całą procedurę przekształcenia i jego koszt. Mieli do wyboru – pozostać np. z 3 hektarami gruntu, na którym niewiele urośnie, lub mieć mniej ziemi, ale o wartości nieporównywalnie większej. Sama procedura scalania i podziału nieruchomości – jedna z faz przekształcenia – polega na ekwiwalentnej (powierzchniowo i wartościowo) transformacji gruntów, w wyniku której uczestnik scalenia (właściciel) otrzymuje powierzchnię gruntów dostosowaną już do nowych ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z odpowiednim udziałem w nowo wydzielonych drogach.

Jak od strony technicznej będzie wyglądała realizacja projektu?

Przetargiem objęto następujące opracowania: analizy prawno-finansowe, zmiany dotychczasowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wykonanie scaleń i podziałów nieruchomości oraz ich szacunków, wykonanie projektów technicznych infrastruktury komunalnej oraz jej realizację (w zakresie sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowej, drogowej, gazowej, elektrycznej, telekomunikacyjnej oraz oświetlenia ulic), a także strategię marketingową.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji zamówienia i porozumieniami z podmiotami współfinansującymi prace projektowe i budowlane będą w pełni skoordynowane w czasie z zachowaniem zasady kompleksowości. Umożliwi to przede wszystkim skrócenie czasu niezbędnego do zachowania procedur formalnoprawnych aż o 38 miesięcy. Powoduje to również, że znaczne środki, niezbędne do finansowania prac urbanistycznych, geodezyjnych i projektowych, nie są zamrażane na długi okres czasu. Natomiast potencjalnym inwestorom stwarzamy możliwość zakupu atrakcyjnych nieruchomości wyposażonych w pełną infrastrukturę techniczną. Pierwsze 20% przekształconego obszaru będzie gotowe do końca 2000 roku, natomiast całość – do kwietnia 2005 roku.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS