Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Jerzy Przywara

Ustka Zdrój?

Z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie Ustka rozmawia Jerzy Przywara.
W Biuletynie Zamówień Publicznych nr 24 z 9 marca 1999 r. ukazało się ogłoszenie o wyniku postępowania przetargowego na pilotażowe kompleksowe przekształcenie 184 ha terenów wsi Przewłoka (w gminie Ustka) w celu osiągnięcia podaży nieruchomości uzdrowiskowo-nadmorskich. Przetarg (o wartości ponad 70 mln zł) wygrała słupska firma, którą tworzą m.in. geodeci. Szczegóły techniczne całego zamierzenia oraz niepoślednią w nim rolę geodetów i geodezji pokażemy, kiedy zrealizowany zostanie pierwszy etap prac. Dziś publikujemy rozmowę z wójtem gminy Ustka Tomaszem Wszółkowskim. Bez jego zaangażowania, zrozumienia potrzeb lokalnej społeczności i autorytetu w gminie trudno byłoby myśleć o realizacji projektu.

Jerzy Przywara: Dlaczego na budowę nowej miejscowości uzdrowiskowej wybrano właśnie Przewłokę?

Tomasz Wszółkowski:
Dotychczas wieś Przewłoka nie była szczególnie wyróżniana w promocji gminy. Przed podziałem administracyjnym miasta i gminy Ustka, w starym planie zagospodarowania przestrzennego, stanowiła ona jedynie tereny rozwojowe miasta. Z jednej strony mieliśmy więc mało aktualny plan zagospodarowania przestrzennego i szczupłe środki w gminnej kasie do jego realizacji, a z drugiej – grunty orne V i VI klasy, biedną wieś bez perspektyw i atrakcyjny, jako baza turystyczna, teren w bezpośrednim sąsiedztwie znanej miejscowości wypoczynkowej. Stąd właśnie projekt stworzenia niezależnej jednostki urbanistycznej, nazwijmy ją roboczo Ustka-Bis, o charakterze uzdrowiskowo-turystycznym z wszelkimi niezbędnymi usługami towarzyszącymi (chłonność nowego uzdrowiska w sezonie letnim oceniamy na poziomie do 20 000 osób, a poza sezonem do 7000). Wszystko to dzieje się oczywiście przy pełnym poparciu mieszkańców wsi Przewłoka, którzy w ubiegłym roku, po serii spotkań wyjaśniających, w pełni zaakceptowali kierunek zmian. Bez ich poparcia realizacja projektu nie byłaby możliwa.

Co Pan zaproponował mieszkańcom Przewłoki?

W uproszczeniu przemianę wsi w uzdrowisko, a w niezbyt odległej perspektywie znaczną poprawę sytuacji finansowej mieszkańców oraz gminnej kasy. Przekształcenie wsi Przewłoka w kurortową osadę wymaga kompleksowego i równoległego opracowywania wszystkich faz projektu, w szczególności dotyczących opracowań urbanistycznych, geodezyjnych, projektowych i marketingowych. Szczegółowo przedstawiliśmy mieszkańcom całą procedurę przekształcenia i jego koszt. Mieli do wyboru – pozostać np. z 3 hektarami gruntu, na którym niewiele urośnie, lub mieć mniej ziemi, ale o wartości nieporównywalnie większej. Sama procedura scalania i podziału nieruchomości – jedna z faz przekształcenia – polega na ekwiwalentnej (powierzchniowo i wartościowo) transformacji gruntów, w wyniku której uczestnik scalenia (właściciel) otrzymuje powierzchnię gruntów dostosowaną już do nowych ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z odpowiednim udziałem w nowo wydzielonych drogach.

Jak od strony technicznej będzie wyglądała realizacja projektu?

Przetargiem objęto następujące opracowania: analizy prawno-finansowe, zmiany dotychczasowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wykonanie scaleń i podziałów nieruchomości oraz ich szacunków, wykonanie projektów technicznych infrastruktury komunalnej oraz jej realizację (w zakresie sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowej, drogowej, gazowej, elektrycznej, telekomunikacyjnej oraz oświetlenia ulic), a także strategię marketingową.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji zamówienia i porozumieniami z podmiotami współfinansującymi prace projektowe i budowlane będą w pełni skoordynowane w czasie z zachowaniem zasady kompleksowości. Umożliwi to przede wszystkim skrócenie czasu niezbędnego do zachowania procedur formalnoprawnych aż o 38 miesięcy. Powoduje to również, że znaczne środki, niezbędne do finansowania prac urbanistycznych, geodezyjnych i projektowych, nie są zamrażane na długi okres czasu. Natomiast potencjalnym inwestorom stwarzamy możliwość zakupu atrakcyjnych nieruchomości wyposażonych w pełną infrastrukturę techniczną. Pierwsze 20% przekształconego obszaru będzie gotowe do końca 2000 roku, natomiast całość – do kwietnia 2005 roku.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS