Anna Wardziak
Co nowego u wydawców
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki przyciągnęły do PKiN około 35 000 zwiedzających i ponad 800 wystawców z 35 krajów. Fachowcy oceniają to jako absolutny rekord. Targi otworzył premier Jerzy Buzek, a swoją obecnością uświetnił je ostatni prezydent Polski na wychodźstwie Ryszard Kaczorowski. Spotkania autorskie mieli m.in. Jonathan Caroll, Wiktor Suworow, Jack Higgins, Tadeusz Różewicz, Leszek Kołakowski, ks. Jan Twardowski oraz Julia Hartwig.
|
O prestiżu imprezy świadczy udział największych potentatów światowego rynku wydawniczego. Wprawdzie pierwszy dzień targów był otwarty jedynie dla osób zawodowo związanych z książkami – wydawców, księgarzy i bibliotekarzy – to nawet wtedy poruszanie się po targach nie było łatwe. Wydany przez organizatora – Wydawnictwo Ars Polona – katalog nie zawierał podziału branżowego. I jeśli nazwa wystawiającego się jednoznacznie nie wskazywała na kierunek jego zainteresowań, a nie była wcześniej znana zwiedzającemu, odnalezienie go w gąszczu stoisk było niezmiernie trudne.
Ofertę skierowaną bezpośrednio do naszej branży miał Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Na stoisku można było uzyskać informacje nt. zasad udostępniania danych i materiałów z centralnego państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (w tym zdjęć lotniczych). CODGiK oferował też swoje usługi w zakresie: skanowania map, zdjęć lotniczych, obróbki fotochemicznej zdjęć lotniczych, a także wypożyczania sprzętu pomiarowego. Tradycyjnie promowano też Atlas Rzeczypospolitej Polskiej, który pod koniec ubiegłego roku został wpisany do wykazu środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego (na podstawie recenzji dr. Romana Domachowskiego i dr Danuty Licińskiej). W ofercie znalazły się też m.in. mapy topograficzne w skalach 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, mapa sozologiczna 1:50 000 w układzie 42 i 92, mapa hydrograficzna 1:50 000, mapa przeglądowa 1:500 000, lotnicza mapa 1:500 000, ortofotomapa w skali 1:1000 (Jasna Góra i Gdańsk, opracowania odpowiednio z 1996 i 97 roku). Niestety, zabrakło poszukiwanych instrukcji technicznych.
Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY
powrót
|