Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1999, Nr 6 (49) |


• Geodezja i gospodarka nieruchomościami w nowych strukturach administracji publicznej • II Targi Technologii Informacji Przestrzennej i Geoinformatyki „GEObit” w Lipsku • Polskie mity i zagraniczne realia – prof. Jerzy Gaździcki o polskim katastrze • Podział w dwa tygodnie, czyli cyfrowa ortofotomapa gminy ...

powrót

Lidia Danielska, Roman Wojtynek

Krajobraz po reformie

Najpilniejsze tematy do załatwienia z zakresu geodezji i kartografii na wszystkich szczeblach administracji publicznej.
Służba geodezyjna i kartograficzna po raz kolejny przeżywa reorganizację. Jest ona wynikiem oczekiwanej reformy ustrojowej państwa i związanej z nią reformy administracji publicznej. Stanęliśmy jako społeczność geodezyjna po 1 stycznia 1999 roku przed zupełnie nowym wyzwaniem, o którym można z całą pewnością powiedzieć „dura necessitas” – twarda konieczność.

Nie trzeba być prorokiem, aby twierdzić dzisiaj, że będzie to trudny okres dla wszystkich, a więc i dla służby geodezyjnej i kartograficznej także. Nie da się uciec i odizolować. Tak to już jest z całą gospodarką, że działa na zasadzie naczyń połączonych. W naszym przypadku ważne jest, aby umiejętnie i z rozwagą kreować rolę i miejsce całej służby geodezyjnej i kartograficznej w nowej sytuacji, ale równocześnie stanowczo i konsekwentnie zmierzać do naprawienia spraw, których w minionym okresie i w drodze do reformy nie udało się nam geodetom załatwić.

Prawo geodezyjne do nowelizacji
Aktualną strukturę służby geodezyjnej i kartograficznej określiła tzw. ustawa kompetencyjna, która znowelizowała ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne. Podstawy tego ostatniego zostały określone przed rokiem 1989, a więc w innym systemie administracyjnym. O potrzebie wydania nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego środowisko geodezyjne wypowiadało się wielokrotnie, i to nie tylko w związku z mającą nastąpić reformą ustrojową państwa, ale dużo wcześniej. Fakt ten nie jest bez znaczenia dzisiaj, kiedy przyszło nam budować w nowej rzeczywistości struktury służby na podstawie tak znowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jego nowelizacja to wynik kompromisu. Życie zapewne zweryfikuje jego zapisy. Trudno zatem nie zgodzić się ze stanowiskiem Głównego Geodety Kraju, że należałoby w drodze „spokojnej merytorycznej dyskusji dokonać korekty tego, co nie jest dobrze zapisane”.
Daleko posunięta decentralizacja zadań służby geodezyjnej i kartograficznej w kontekście czynników gospodarczych zmieniających oblicze ustrojowe państwa oraz w związku z nowymi rozstrzygnięciami prawnymi w obrębie wielu zagadnień mających oddziaływanie zwrotne wymaga zdecydowanych zmian w zakresie uregulowań prawnych w geodezji i kartografii. Zatem jednym z pierwszoplanowych zadań Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii powinny być działania zmierzające do wydania nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Szkoda, że nie było tyle przyzwolenia i determinacji w działaniu, żeby dysponować takim aktem prawnym w momencie wejścia w życie ustaw ustrojowych dotyczących reformy zarządzania państwem. Może się bowiem okazać, że część przepisów wykonawczych do obowiązującej ustawy, których proces legislacyjny trwa aktualnie, będzie musiała być nowelizowana w stosunkowo krótkim odstępie czasu.
Brak nowej ustawy ma jeszcze jeden aspekt negatywny. Otóż jej niedomagania rzutują na kształt nowelizowanych przepisów wykonawczych. Poprawianie jakiejkolwiek ustawy w przepisie wykonawczym jest zabiegiem ograniczonym, takim „nie do końca”. Nie da się go przeprowadzić w każdym przypadku z wynikiem zadowalającym. Skutek bardzo często jest taki, że stosowanie w praktyce takiego przepisu wymaga ciągłego interpretowania, co w konsekwencji prowadzi do nadinterpretacji. A przecież „Prawo powinno być zwięzłe, aby mogli łatwiej zapamiętać je niedoświadczeni”.
Powyższe stwierdzenia nie są negacją działań podejmowanych w ostatnich latach przez GUGiK. Wręcz odwrotnie, odnosząc inicjatywy ustawodawcze do szczególnego okresu roku 1998 można powiedzieć, że zrobiono dużo, choć ograniczenia czasowe nie są sprzymierzeńcem jakości.

Zadania strategiczne trafiły do samorządów
Utożsamiamy się zasadniczo z poglądem, że służba geodezyjna na tle innych służb została stosunkowo dobrze przygotowana do reformy. Problemy, które wyłoniły się pod koniec roku 1998 i na początku br., wynikają przede wszystkim z pewnych – niestety – wad i błędów ustaw reformujących państwo. Usprawiedliwieniem, choć tylko częściowym, może być szybkie tempo prac legislacyjnych. Bowiem uwagi kierowane do kolejnych projektów aktów prawnych nie znajdowały zrozumienia, a w dyskusjach były nawet odczytywane jako „zamach na samorządność”.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama