Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1999, Nr 6 (49) |


• Geodezja i gospodarka nieruchomościami w nowych strukturach administracji publicznej • II Targi Technologii Informacji Przestrzennej i Geoinformatyki „GEObit” w Lipsku • Polskie mity i zagraniczne realia – prof. Jerzy Gaździcki o polskim katastrze • Podział w dwa tygodnie, czyli cyfrowa ortofotomapa gminy ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Jaki urzędnik w geodezji?

Dobór kadr oraz organizacja pracy i obsługa interesantów w jednostkach administracji publicznej zajmujących się geodezją, kartografią i gospodarką nieruchomościami.
Głównym celem wszystkich demokratycznych państw jest zorganizowanie i utworzenie najlepszej, najsprawniejszej,
a więc dobrze wynagradzanej, w pełni profesjonalnej administracji. Oprócz modeli organizacyjnych, które mają bardzo istotny wpływ na skuteczne działania administracji, najważniejszą sprawą są kadry. Nawet przy gorszej organizacji administracji dobrzy pracownicy potrafią zrobić wiele, natomiast przy doskonałej organizacji źli pracownicy spowodują tylko nieobliczalne szkody.

W administracji geodezyjnej przepracowałem ponad ćwierć wieku. Zaraz po studiach – 6 lat w Miejskiej Pracowni Geodezyjnej w Żyrardowie (było to miasto wydzielone z powiatu), następne 6 lat w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie i kolejne 14 – w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w Warszawie. Wydaje mi się, że doświadczenia zebrane na wszystkich szczeblach administracji upoważniają mnie do podzielenia się z młodszymi koleżankami i kolegami przemyśleniami związanymi z pracą w tego typu jednostkach.
Geodezja na szczęście jest dziedziną ściśle techniczną, odporną na tendencje polityczne. Mimo to wydaje się, że obecnie praca zarówno w jednostkach administracji państwowej, jak i samorządowej powinna być zdecydowanie efektywniejsza i korzystniejsza dla interesantów, choć podstawowe zakresy czynności w zasadzie się nie zmieniły.
Zasadniczymi zadaniami administracji geodezyjnej, kartograficznej i gospodarki nieruchomościami są:
- współudział w rozwoju gminy, powiatu lub województwa,
- pełna i sprawna obsługa właścicieli nieruchomości, inwestorów i innych interesantów.
W referacie tym postaram się przekazać Państwu, jak i kto, moim zdaniem, zadania te powinien realizować.
Niewątpliwie głównym celem wszystkich demokratycznych państw jest zorganizowanie i utworzenie najlepszej, najsprawniejszej, a więc dobrze wynagradzanej, w pełni profesjonalnej administracji. Oprócz modeli organizacyjnych, które mają bardzo istotny wpływ na skuteczne działania administracji, moim zdaniem najważniejszą sprawą są kadry. Jestem przekonany, że nawet przy gorszej organizacji administracji dobrzy pracownicy potrafią zrobić wiele, natomiast przy doskonałej organizacji źli pracownicy spowodują tylko nieobliczalne szkody. Oczywiście wśród tych złych pracowników można wyróżnić kilka grup szkodliwości. Najniebezpieczniejsze są osoby zajmujące kierownicze stanowiska, szczególnie średniego szczebla (ale nie tylko), które posiadają nawet wyższe wykształcenie, ale administrację państwową lub samorządową znają tylko ze słyszenia. Najgorsze jest to, że wierzą one święcie w swą doskonałość i nigdy się nie zastanawiają nad tym, że podejmowane przez nich jedynie słuszne decyzje w wielu przypadkach przynoszą wyłącznie szkody. Zdarzają się też sytuacje odmienne, kiedy to osoby zajmujące kierownicze stanowiska, bojąc się odpowiedzialności, nie odejmują żadnych decyzji albo starają się je maksymalnie opóźnić. Efekty takiej postawy są tak samo szkodliwe, a w niektórych sytuacjach jeszcze gorsze.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS