Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1999, Nr 6 (49) |


• Geodezja i gospodarka nieruchomościami w nowych strukturach administracji publicznej • II Targi Technologii Informacji Przestrzennej i Geoinformatyki „GEObit” w Lipsku • Polskie mity i zagraniczne realia – prof. Jerzy Gaździcki o polskim katastrze • Podział w dwa tygodnie, czyli cyfrowa ortofotomapa gminy ...

powrót

Sławomir Dymczyk, Krzysztof Konieczny

Podział w dwa tygodnie

Cyfrowa ortofotomapa gminy Warszawa-Rembertów.
W gminie Warszawa-Rembertów zakończono projekt wykonania jednolitej dla całej gminy ortofotomapy w skali 1:1000 do planowania przestrzennego i realizacji zadań własnych. Wykonania projektu podjęła się firma ECOGIS z Warszawy. Opracowanie okazało się możliwe do zrealizowania w ramach posiadanych środków budżetowych, nawet w przypadku tak małej i niezbyt zasobnej gminy.

Gmina Warszawa-Rembertów jest najmniejszą z gmin warszawskich, posiada powierzchnię 1930 ha i 19 tysięcy mieszkańców. Gmina podzielona jest na 60 obrębów ewidencyjnych, z których w ciągu pięciu lat istnienia gminy odnowiono 10. Pozostałe 50 obrębów jest w takim stanie, w jakim je założono ponad trzydzieści lat temu.

Po co gminie ortofotomapa?
Przejmując w 1995 r. ewidencję gruntów, z konieczności podjęto decyzję o prowadzeniu ewidencji wyłącznie w jedynym dostępnym wówczas systemie informatycznym ISEG-M bez prowadzenia tradycyjnych rejestrów (na wprowadzenie czekało 2500 zaległych zmian). Przyszłość pokazała, że była to decyzja słuszna. Mapa zasadnicza jest prowadzona w dwóch skalach (1:500 oraz 1:1000), jest niejednolita i każdorazowe odnowienie obrębu wiąże się z jej wcześniejszą aktualizacją. Również realizacja normalnych zadań gminy z dziedziny gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego i geodezji, polegająca na:
- gospodarowaniu mieniem gminy,
- wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- podziałach i rozgraniczeniach nieruchomości, nasuwa ustawicznie pytanie o aktualność dostępnego zasobu geodezyjno-kartograficznego i o to, skąd brać środki na jego aktualizację.
Uwarunkowania te zmusiły gminę do szukania nowych rozwiązań technicznych, szczególnie w świetle braku możliwości finansowania przez budżet gminy zadań związanych z odnowieniem państwowego zasobu geodezyjnego i szczupłości środków na ten cel posiadanych przez wojewodę. Konieczność bilansowania wydatków z tym związanych w okresie roku kalendarzowego, a praktycznie w ciągu 9 miesięcy (rozpoczęcie postępowania przetargowego dopiero po zatwierdzeniu budżetu na dany rok i złożenie faktur końcowych praktycznie na początku grudnia) oraz nieprzystawanie obecnie obowiązującej ustawy o zamówieniach publicznych do specyfiki robót geodezyjnych powodowały dodatkowe utrudnienia.
Dodatkową okolicznością specyficzną dla Warszawy jest wyłączenie jej z ustawy o wielkich miastach, co powoduje, że gminy warszawskie nie przejęły prowadzenia ośrodków dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. W tej sytuacji obserwowana jest obecnie tendencja do wykonywania rozlicznych, wymienionych wcześniej zadań gminy na podstawie własnych (specjalnie utworzonych i sfinansowanych z własnych środków) zbiorów danych i materiałów kartograficznych uzyskanych przy użyciu różnych, często nowatorskich technologii.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama