Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1999, Nr 6 (49) |


• Geodezja i gospodarka nieruchomościami w nowych strukturach administracji publicznej • II Targi Technologii Informacji Przestrzennej i Geoinformatyki „GEObit” w Lipsku • Polskie mity i zagraniczne realia – prof. Jerzy Gaździcki o polskim katastrze • Podział w dwa tygodnie, czyli cyfrowa ortofotomapa gminy ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Polskie mity i zagraniczne realia

Przeszkodą w należytym ustosunkowaniu się do rekomendacji, propozycji i projektów uzasadnianych katastralnymi doświadczeniami zagranicznymi mogą być pewne niejasności i błędy w rozumieniu ogólnego stanu rzeczy pod tym względem w innych krajach, zwłaszcza w krajach UE.

Wprowadzenie
W ożywionych obecnie dyskusjach na temat doskonalenia i rozwoju polskiego katastru – w jego ponadresortowym i ogólnokrajowym wymiarze – pożyteczne jest rozpatrywanie rodzimych problemów i projektów w odniesieniu do nagromadzonych doświadczeń oraz stanu osiągniętego w innych krajach. Szczególnie interesujące są przy tym dwie omówione poniżej grupy krajów.
Niewątpliwie uwaga powinna być skoncentrowana na krajach Unii Europejskiej (UE), której opinie dotyczące katastru będą mogły być wyrażane w trakcie negocjacji akcesyjnych, a z całą pewnością będą miały wpływ na korzystanie z funduszy pomocowych. Przy tej okazji z przykrością należy stwierdzić, że w latach minionych Polska nie skorzystała w odpowiednim zakresie z ówczesnych możliwości uzyskania środków unijnych na modernizację katastru. Tym większą uwagę należy zatem poświęcić nowym możliwościom, które ulegną znacznemu rozszerzeniu w stosunku do poprzedniego okresu. Zainteresowanie krajami UE jest również uzasadnione faktem, że są wśród nich kraje o najbogatszych na świecie doświadczeniach katastralnych. Drugą grupę krajów istotnych z omawianego punktu widzenia stanowią kraje Europy Środkowej, zwłaszcza te, których problematyka katastralna jest zbliżona do istniejącej w Polsce, charakteryzując się:
- ważnością, pilnością i wysokimi kosztami zadań katastralnych wynikających z reform politycznych i ekonomicznych;
- ambicjami szybkiego wejścia do Unii Europejskiej;
- liczną kadrą specjalistów o stosunkowo wysokich kwalifikacjach;
- wspólnym dziedzictwem rozwiązań instytucjonalnych i technicznych stosowanych w katastrze monarchii austro-węgierskiej.
Pomimo wymienionych cech wspólnych sytuacja katastralna w tych krajach jest bardzo zróżnicowana. Różne są struktury organizacyjne, najważniejsze problemy oraz wynikające z nich priorytety, co w rezultacie rozszerza możliwości studiowania i porównywania strategii rozwoju katastru w tych krajach.

Źródła informacji
Dostępne obecnie Źródła informacji o zagranicznych doświadczeniach katastralnych dotyczą w szczególności:
- aspektów prawnych rejestracji nieruchomości;
- treści informacyjnej zawartej w systemie katastralnym;
- zasad funkcjonowania;
- struktury organizacyjnej;
- problemów ekonomicznych, w tym samofinansowania oraz prywatyzacji w sektorze katastralnym;
- tworzenia współczesnej infrastruktury katastralnej oraz standaryzacji;
- stosowania technologii informacyjnych, w tym dla udostępniania danych;
- trendów oraz wiążących się z nimi strategii i programów rozwoju katastru.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama