Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1999, Nr 5 (48) |


• Kto i kiedy zbuduje DTM – rozmowa z Januszem Wiśniewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu • Geoida dla Polski już w internecie • Wyrównania ścisłe dla wszystkich, czyli błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych • ...

powrót

Kazimierz Bęcek

Oprogramowanie GIS za 145 dolarów

Na początku b.r. kalifornijska firma Manifold Net Ltd rozpoczęła dystrybucję oprogramowania GIS o nazwie Manifold System w wersji 4.5. Pakiet ten jest godny uwagi wszystkich, którzy w swojej pracy wykorzystują lub planują wykorzystywać System Informacji Geograficznej (GIS). Ten całkowicie funkcjonalny i uniwersalny pakiet GIS kosztuje tylko 145 dolarów!

System Informacji Geograficznej (GIS) to nic innego, jak relacyjna baza danych, w której gromadzone są dane o obiektach, przy czym wymaga się, by niezbędnym minimum informacji opisujących obiekty były współrzędne ich położenia w przestrzeni. Spośród wielu możliwych przestrzeni na potrzeby GIS wybrano przestrzeń geograficzną, dla której minimalnym zbiorem atrybutów każdego obiektu są współrzędne, np. x, y.
W zasadzie w niczym nie wyróżnia to GIS od jakiegokolwiek innego systemu informacyjnego zbudowanego w oparciu o zasadę gromadzenia informacji o obiektach w relacyjnej bazie danych. Nowatorstwo GIS polega na szerokim wykorzystaniu obrazu jako sposobu komunikacji pomiędzy użytkownikiem a komputerem (interface). Ten graficzny pośrednik pozwala na niezwykle łatwe, szybkie i skuteczne operacje na bazie danych, których głównym celem jest wybór i prezentacja podzbioru informacji spełniającego określone warunki. Mapa, jako sposób prezentacji przestrzeni, nadaje się najbardziej do pełnienia funkcji pośrednika graficznego w systemach GIS.
Dzięki tej charakterystyce GIS staje się coraz bardziej popularnym narzędziem nowoczesnego sposobu poznawania świata, podejmowania decyzji i zarządzania procesami społeczno-ekonomicznymi. Wachlarz zastosowań GIS rozciąga się więc od ochrony środowiska naturalnego, poprzez zarządzanie w sytuacjach wyjątkowych (kataklizmy) aż po rolnictwo. Jednak grupa użytkowników GIS może być znacznie większa. Można sobie na przykład wyobrazić bazę danych założoną przez entomologahobbistę, który analizując miejsca pojawiania się określonego gatunku motyla, dochodzi do wniosku, że poziom zanieczyszczeń emitowanych z pobliskiej fabryki wpływa na liczbę motyli. Podobne przykłady zastosowań GIS można łatwo mnożyć. Ogólnie, wszędzie tam, gdzie obiekty zainteresowania pozostają w relacjach przestrzennych lub sieciowych, GIS może być efektywnie stosowany, np. w celu odkrywania prawd rządzących naszą rzeczywistością.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS