Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1998, Nr 9 (40) |


• Od grudnia nowe opłaty za ODGiK • RTK - gadżet czy rewelacja? • Wytyczne administrowania gruntami - fragment dokumentu opracowanego przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych • Odkurzmy instrukcje - nic nie zwalnia GUGiK z obowiązku podjęcia działań zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych ...

powrót

Opracowanie redakcji

Wytyczne administrowania gruntami

Ze szczególnym uwzględnieniem krajów znajdujących się w fazie przekształceń (cz.I).

Od redakcji: W GEODECIE 12/97 opublikowaliśmy wypowiedź Konrada Pirwitza, dyrektora Departamentu Katastru Nieruchomości GUGiK i jednocześnie członka komitetu zarządzającego grupą MOLA (The Meeting of Officials on Land Administration), dotyczącą działania tej właśnie grupy. Powstanie MOLA związane było z naturalną w Europie potrzebą współpracy w dziedzinie katastru i ksiąg wieczystych. Już od 1993 r. pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (Economic Commission for Europe – ECE) zaczęto organizować spotkania wyższych urzędników (ekspertów) zajmujących się sprawami administrowania gruntami. Zanim oficjalnie w Genewie w 1996 r. powołano grupę MOLA, eksperci ci mieli już na swoim koncie pewne osiągnięcia. Jednym z nich było opracowanie pod kierownictwem prof. Petera Dale'a, prezydenta Międzynarodowej Federacji Geodetów, „Wytycznych administrowania gruntami”. Dokument ten postanowiliśmy przybliżyć polskim czytelnikom. Za zgodą Konrada Pirwitza obszerne fragmenty publikować będziemy w kolejnych numerach GEODETY (w bieżącym numerze wstęp i streszczenie).

W roku 1993 Europejska Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych wystąpiła z inicjatywą usprawnienia zarządzania gruntami, głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym celem tej inicjatywy było zdefiniowanie aktualnych potrzeb i problemów związanych z zarządzaniem gruntami w tych krajach oraz wymiana poglądów i doświadczeń między ekspertami z krajów znajdujących się w okresie transformacji i ekspertami z Zachodu. ECE pragnęła również ocenić możliwości zastosowania w krajach transformowanych podobnych metod, polityki i procedur zarządzania gruntami do wykształconych w okresie minionych lat w gospodarkach rynkowych regionu ECE. W roku 1993 odbyło się w Kopenhadze (Dania) seminarium na temat reformy związanej z nieruchomościami, rejestracją gruntów i katastrem. W następstwie seminarium zorganizowano warsztaty tematyczne w Austrii, Chorwacji, Węgrzech, Łotwie, Holandii i Rumunii. Równolegle, a częściowo już jako wynik warsztatów, utworzono grupę zadaniową przy Komisji do spraw Osiedli Ludzkich ECE, której zadaniem było opracowanie niniejszych wytycznych w sprawie administrowania gruntami. W skład grupy zadaniowej weszli panowie: Friedrich Hrbek z Austrii, Branimir Gojceta z Chorwacji, Gabor Remetey-Fülöpp z Węgier, Jan Brouwe z Holandii, Helge Onsrud z Norwegii, Vigil Pamfil z Rumunii, Jan Widmark ze Szwecji i Peter Dale z Anglii jako szef grupy zadaniowej.
Wytyczne definiują zarządzanie gruntami jako proces, za pomocą którego można skutecznie zarządzać gruntami i informacją o gruntach. Zostały napisane głównie z myślą o urzędnikach administracji państwowej wyższego szczebla oraz politykach zajmujących się problematyką zarządzania gruntami. Celem wytycznych jest podkreślenie korzyści, jakie daje posiadanie odpowiedniego i rzetelnego systemu informacji o gruntach. Wytyczne oparte są na następujących założeniach: - dostęp do żywności i dachu nad głową jest podstawową potrzebą człowieka; - ochrona prawa własności jest podstawą skutecznej polityki mieszkaniowej; - trwałość statusu prawnego gruntów jest podstawą skutecznej produkcji rolnej; - inwestorzy działający w gospodarce rynkowej wymagają istnienia formalnych struktur praw związanych z gruntem i własnością; - trwały rozwój ekonomiczny zależy od tego, czy państwo posiada pełną odpowiedzialność za zarządzanie informacją dotyczącą własności, wartości i wykorzystania gruntów, nawet przy znacznym zaangażowaniu sektora prywatnego; - zarówno grunty, jak i informacja o gruntach powinny być przedmiotem oszczędnego gospodarowania w celu osiągnięcia wzrostu gospodarczego.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama