Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Zygmunt Karwowski

Pocztówka z Kamerunu (II)

Elementem najbardziej charakterystycznym dla Kamerunu, a przynajmniej dla jego części północnej zwanej Province Extreme Nord, jest sawanna. Na wygląd sawanny składają się dwa poziomy roślinności, niższy tj. kolczaste, gęste krzewy o wysokości ok. 2 m i wyższy, czyli rozrzucone jak rodzynki drzewa, na ogół dość potężne, bo tylko takie mogą oprzeć się destrukcyjnej działalności tubylców.

Według mnie sawanna jest w poważnym zagrożeniu. W poszukiwaniu opału miejscowa ludność masowo wycina niezbyt już liczne średnie drzewa, takie, które można jeszcze „obciapać” siekierką domowej produkcji, krzewy zaś są wypalane, aby w ich miejsce próbować uprawiać sorgo. Tej rabunkowej działalności opierają się tylko drzewa, którym udało się osiągnąć rozmiary stawiające je poza zasięgiem siekierek. Ponieważ tubylcy ścinają drzewa na wysokości 1 m, stąd coraz częstszym obrazem sawanny jest las sterczących nadpalonych kikutów. Sawanna kameruńska ma dwa różne oblicza kształtowane przez dwie pory roku: deszczową i suchą. Okresem bardziej typowym dla sawanny jest – moim zdaniem – pora sucha, i to nie tylko z racji dłuższego czasu trwania (ok. 7 m-cy) lecz że właśnie jej przetrwanie jest dowodem skuteczności witalnej. Wszystko, co nie potrafi przetrzymać pory suchej, nie ma racji bytu na sawannie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS