Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Tadeusz Lasota

Jak budować kataster?

Niech użytkownicy wybiorą najlepsze rozwiązania.
W dniach 16-18 kwietnia br. w Ośrodku Szkoleniowym IUNG w Puławach odbyło się V Ogólnopolskie Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Użytkowników Informatycznych Systemów Geodezyjnych z siedzibą przy Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Wiodącym tematem seminarium była „Technologia dostosowania danych ewidencji gruntów do przepisów rozporządzenia ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków”.

Aktualność tematyki seminarium wzbudziła szerokie zainteresowanie środowiska geodezyjnego, czego dowodem był udział około 250 osób z całego kraju. W trakcie obrad zaprezentowano wyniki wdrożenia prac na obszarze województwa słupskiego w zakresie dostosowania istniejących ewidencyjnych baz danych do wymogów przepisów rozporządzenia. Zarówno realizowane pod patronatem Stowarzyszenia prace nad nowym programem EGBIII obsługującym prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, jak i szeroki zakres prac dostosowawczych realizowanych na obszarze województwa słupskiego ujawniły cały szereg problemów związanych z interpretacją przepisów rozporządzenia. W trakcie obrad podzielono się z uczestnikami seminarium krytycznymi uwagami i wątpliwościami dotyczącymi szczegółowych ustaleń rozporządzenia, przedstawiając jednocześnie, jak te wątpliwe kwestie zostały rozwiązane w nowym programie EGBIII i jak je zinterpretowano we wspomnianych pracach na obszarze województwa słupskiego.
Naszym zdaniem obrady seminarium przyczyniły się zarówno do upowszechnienia zasad prowadzenia ewidencji gruntów i budynków według nowych przepisów, jak i do określenia optymalnych metod prac dostosowawczych zmierzających do celu głównego tych prac, jakim jest kataster nieruchomości.
W połowie maja b.r. zapoznaliśmy się z opublikowanym w Biuletynie Informacyjnym Stowarzyszenia GISPOL

listem otwartym prezesa GISPOL


dr. Edwarda Mechy skierowanym do Głównego Geodety Kraju, a odnoszącym się m.in. do kwestii poruszanych na seminarium w Puławach. Pragniemy ustosunkować się do zarzutów pana prezesa Mechy. Dla niezorientowanego czytelnika przytaczamy główne tezy zawarte w liście otwartym [cytaty wyróżniono kursywą – przyp. red.].

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS