wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 1996, Nr 6 (13) |


• Sprawny ODGiK to połowa sukcesu - rozmowa z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku • Nowy kodeks pracy • Poprawność nazw i określeń geodezyjnych • Fotogrametria satelitarna • Model katastru w metodologii Encja-Relacja • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • ...

powrót

Stanisław Grodzicki

Jeśli nie operat, to co?

Poloniści dbają o kulturę i czystość języka polskiego. Geodeci powinni również mieć na uwadze poprawność, jednoznaczność i czytelność zapisu geodezyjnego.

Jestem nauczycielem geodezji inżynieryjnej w technikum geodezyjnym i w policealnym studium geodezyjnym, z 25-letnim stażem dydaktycznym. Moje doświadczenia zawodowe i dydaktyczne pozwalają mi stwierdzić, że wiele różnego rodzaju publikacji (artykuły, skrypty, książki, podręczniki) z dziedziny geodezji zawiera dużo terminów i nazw niewłaściwych. Powoduje to niejednoznaczność zapisów omawianych zagadnień w tych publikacjach i „zanieczyszcza język geodezyjny”. Taka sytuacja negatywnie oddziałuje na procesy nauczania podstaw geodezji. Młody człowiek powinien od początku uczyć się poprawnych nazw. Nie może być tak, że w czasie wykładów uczeń słyszy określoną, poprawną terminologię geodezyjną, a podczas praktycznych zadań geodezyjnych stosuje nazwy niewłaściwe i tworzy niepoprawnie graficzne dokumenty techniczne, bo korzysta np. ze skryptów uczelnianych (brak jest podręczników w technikach geodezyjnych), w których jest wiele określeń i nazw niepoprawnych. Słowo pisane (nawet niepoprawnie) ma tak wielką moc sprawczą w zakresie nauczania młodzieży, ponieważ utrwalanie wiedzy, przekazywanej na wykładach, na których zwracam uwagę na niewłaściwość pewnych nazw, odbywa się na podstawie treści zapisanych w książkach i skryptach. Poloniści dbają o kulturę i czystość języka polskiego. Geodeci powinni również mieć na uwadze poprawność, jednoznaczność i czytelność zapisu geodezyjnego. Nie jest z tym najlepiej w środowisku geodezyjnym. Pragnę więc tym artykułem zwrócić uwagę na te sprawy i wywołać ewentualną dyskusję, przytaczając wiele konkretnych przykładów, głównie z zakresu geodezji inżynieryjnej, którą zajmuję się w dydaktyce.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS