Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1996, Nr 6 (13) |


• Sprawny ODGiK to połowa sukcesu - rozmowa z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku • Nowy kodeks pracy • Poprawność nazw i określeń geodezyjnych • Fotogrametria satelitarna • Model katastru w metodologii Encja-Relacja • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • ...

powrót

Stanisław Grodzicki

Jeśli nie operat, to co?

Poloniści dbają o kulturę i czystość języka polskiego. Geodeci powinni również mieć na uwadze poprawność, jednoznaczność i czytelność zapisu geodezyjnego.

Jestem nauczycielem geodezji inżynieryjnej w technikum geodezyjnym i w policealnym studium geodezyjnym, z 25-letnim stażem dydaktycznym. Moje doświadczenia zawodowe i dydaktyczne pozwalają mi stwierdzić, że wiele różnego rodzaju publikacji (artykuły, skrypty, książki, podręczniki) z dziedziny geodezji zawiera dużo terminów i nazw niewłaściwych. Powoduje to niejednoznaczność zapisów omawianych zagadnień w tych publikacjach i „zanieczyszcza język geodezyjny”. Taka sytuacja negatywnie oddziałuje na procesy nauczania podstaw geodezji. Młody człowiek powinien od początku uczyć się poprawnych nazw. Nie może być tak, że w czasie wykładów uczeń słyszy określoną, poprawną terminologię geodezyjną, a podczas praktycznych zadań geodezyjnych stosuje nazwy niewłaściwe i tworzy niepoprawnie graficzne dokumenty techniczne, bo korzysta np. ze skryptów uczelnianych (brak jest podręczników w technikach geodezyjnych), w których jest wiele określeń i nazw niepoprawnych. Słowo pisane (nawet niepoprawnie) ma tak wielką moc sprawczą w zakresie nauczania młodzieży, ponieważ utrwalanie wiedzy, przekazywanej na wykładach, na których zwracam uwagę na niewłaściwość pewnych nazw, odbywa się na podstawie treści zapisanych w książkach i skryptach. Poloniści dbają o kulturę i czystość języka polskiego. Geodeci powinni również mieć na uwadze poprawność, jednoznaczność i czytelność zapisu geodezyjnego. Nie jest z tym najlepiej w środowisku geodezyjnym. Pragnę więc tym artykułem zwrócić uwagę na te sprawy i wywołać ewentualną dyskusję, przytaczając wiele konkretnych przykładów, głównie z zakresu geodezji inżynieryjnej, którą zajmuję się w dydaktyce.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS