Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1995, Nr 7 (7) |


• O współpracy europejskiej rozmawiają prof. Jerzy Gaździcki i Zbigniew Leszczewicz • Dobry geodeta dobrym prawnikiem - z wiceministrem sprawiedliwości Bohdanem Zdziennickim rozmawia Włodzimierz Kunach • Uwagi do instrukcji K-1 • Krajowy system informacji o terenie - koordynacja w zakresie ewidencji uzbrojenia terenu • ...

powrót

Szumski Zygmunt

Po prostu kwestia gustu

Próba odpowiedzi na „Uwagi do instrukcji K-1”

Konieczny wstęp
Nie należę do zespołu autorów K-1, jednakże bytem w nią „zamieszany" na różnych, etapach jej powstawania i wypowiadałem się na jej temat publicznie, chyba ze znajomością rzeczy, bo zostałem poproszony przez redakcję GEODETY o włączenie się do dyskusji na temat tej instrukcji.
Mówiąc o nowej instrukcji K-1 należy przede wszystkim podkreślić jej podwójną rolę.
Ma ona stanowić przepis wykonywania mapy zarówno w postaci tradycyjnej (która to postać nie znikła przecież l czerwca 1995 i będzie trwać w niektórych miejscach dłużej niż się to niektórym entuzjastom informatyki wydaje), jak i w postaci numerycznej.
Druga część przepisu nie wynika bynajmniej z tego powodu, że nasi informatycy nie wiedzą, jak się za tworzenie mapy numerycznej zabrać. Przyczyna jest taka, że zrobić to można na wiele sposobów, które razem niekoniecznie doprowadzą do spójnych wyników. Aby więc te wyniki były jednak jako tako spójne, wprowadzono:
- podział treści mapy na obiekty odpowiadające materialnym obiektom mapy (np. cieplarnia) lub abstrakcyjnym obiektom mapy (np. granica gminy, kierunek biegu cieku);
- równoprawnie, quasi-mnemoniczne liczbowe i literowe kody obiektów;
- określenie geometrii każdego z obiektów;
- żądanie, aby obiektowa mapa numeryczna była przekazywalna SWINGiem (Standardem Wymiany INformacji
Geodezyjnej), tj. bez utraty obiektowości.
I teraz już „hulaj dusza" informatyku-geodeto, spełnij te warunki, a jak zaprojektujesz system, to twoja prywatna sprawa.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS