Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II •...

powrót

Zygmunt Szumski

Muzeum techniki czy skansen?

Rozważania na temat instrukcji G-4 – wydrukowanej, ale jeszcze nie wprowadzonej

Ilustracja:

Obserwacje nadmiarowe geometrycznie stosuje się w naszej branży powszechnie, nawet w pomiarach sytuacyjnych. W polskiej geodezji istnieje jednak jeden zdumiewający wyjątek. Jest nim dopuszczany w pomiarowej osnowie sytuacyjnej ciąg jednostronnie nawiązany, w slangu brzydko nazywany „wiszącym”. Ciąg taki nie zawiera obserwacji nadmiarowych geometrycznie, nie może być więc ani wyrównany, ani nawet kontrolowany. Jest to osiemnastowieczne wykopalisko, które czas wreszcie odesłać tam, gdzie jego miejsce, tj. do historii.

Wstęp teoretyczny
Krzywa dzwonowa Gaussa obrazująca rozkład normalny jest na ogół interpretowana jedynie jako modelująca błędy przypadkowe, drobne, o znacznej częstości. Nawet wykładającym na uczelniach zdarza się zapominać o tym, że z tej samej krzywej wynika możliwość zaistnienia błędu dowolnie wielkiego. Tyle że im większy, tym rzadziej się to zdarza. Błąd większy od trzykrotnego błędu średniego zawsze nazywaliśmy błędem grubym albo omyłką. Współcześnie (od dobrych 30 lat, instrukcja B-III) skłonni jesteśmy tak nazywać błąd 2 razy większy niż błąd średni. Jeśli przypomnieć, że błędy przypadkowe dotykają właściwie każdej obserwacji, to błąd gruby (ponad 2 błędy średnie) dotyka 5%, czyli jednej na 20 obserwacji. Też niemało.
Obserwacja „nadmiarowa” to każda, która nie jest niezbędna do jednoznacznego rozwiązania zadania. Obserwacją nadmiarową jest także każda kolejna (nie pierwsza) obserwacja tej samej wielkości geometrycznej. Nie wnosi ona nic do geometrii zadania, choć zwiększa dokładność, bo pozwala na obliczenie średniej, która mniej jest obciążona wpływem błędów przypadkowych niż pojedyncza obserwacja. Można powiedzieć, że obserwacja nadmiarowa jest bronią przeciw błędom przypadkowym, nieznacznie odchylającym wyniki pomiaru od wartości prawdziwych.
„Nadmiarowa geometrycznie” to taka obserwacja nadmiarowa, która dotyczy wielkości uprzednio nie obserwowanej, a której wynik daje się obliczyć z innych obserwacji. W trójkącie, w którym pomierzono dwa kąty i jeden bok, taką obserwacją jest pomiar trzeciego kąta lub drugiego boku, zaś w czworoboku o pomierzonych bokach i przekątnej – pomiar drugiej przekątnej. Można powiedzieć, że obserwacje nadmiarowe geometrycznie są bronią przeciw błędom grubym, bo skoro wynik każdej z nich daje się wyliczyć z innych obserwacji, to każda stwierdzona przy tym niezgodność świadczy o błędzie. Dlatego czasem obserwacje te nazywane są kontrolnymi.
Obserwacje nadmiarowe geometrycznie stosuje się powszechnie, nawet w pomiarach sytuacyjnych. Są to: przy pomiarach biegunowych – obserwowanie kilku punktów „granicznych” z dwu kolejnych stanowisk, przy pomiarach liniowych i ortogonalnych – tzw. podpórki i zasieczki, a przy wszystkich – tzw. czołówki. Skoro tak, to tym bardziej wszystkie konstrukcje osnów powinny być kontrolowane w sposób niezależny przez obserwacje nadmiarowe geometrycznie.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

SELECT c.id_comment,c.id_user,c.subject,c.text,c.id_table, c.id , c.rate, c.rate_minus, c.rate_count, c.rate_count_minus ,COALESCE(c.nick,c.created_by_readonly) as nick,c.IP,c.created_on_readonly, c.id_administrator, c.id_user,u.is_trusted ,count(c2.id_comment) as childs FROM zzz_comment c inner join zzz_edition_article t on t.id_edition_article=c.`id` left join zzz_user_nick u on c.id_user=u.id_user_nick left join zzz_comment c2 on c.id_comment=c2.id_parent and c2.is_visible=1 where 1=1 and c.is_visible=1 and (c.id_parent is null or c.id_parent=0 ) and c.id_table='78' and c.`id`='1832' group by c.id_comment,c.id_user,c.subject,c.text,c.id_table, c.id , c.rate, c.rate_minus, c.rate_count, c.rate_count_minus ,COALESCE(c.nick,c.created_by_readonly),c.IP,c.created_on_readonly, c.id_administrator, c.id_user,u.is_trusted order by c.created_on_readonly desc
Out of resources when opening file './01393027_geo/zzz_comment#P#p5.MYD' (Errcode: 24)

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Dasz wiare, że...
tablice Orłowa podają dla jesionu i graba miąższość grubizny drzewa, a dla lipy i osiki – miąższość grubizny strzały?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
121
W literaturze chińskiej pojawiają się pierwsze wzmianki o zjawisku magnetyzmu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama