wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Hanna Ciołkosz, Teresa Konarska, Maciej Lipko, Barbara Smyl

Biblioteka Cyfrowa IGiK

Podstawowym celem BC IGiK jest rozpowszechnianie, popularyzacja i szerokie udostępnianie wydawnictw własnych IGiK i zasobów informacyjnych Biblioteki Instytutu w postaci cyfrowej. Oznacza to likwidację barier w korzystaniu z zasobów biblioteki przez wszystkich zainteresowanych zagadnieniami geodezji, kartografii, fotogrametrii, teledetekcji, katastru, GIS i dziedzin pokrewnych.

Biblioteka Cyfrowa Instytutu Geodezji i Kartografii (BC IGiK – http://bc.igik.edu.pl/) jest tworzona i zarządzana przez Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej (OINTiE) IGiK. Powstaje jako wynik projektu Rozwój cyfrowych zasobów geoinformacyjnych i ich udostępnianie w ramach Ogólnokrajowego Systemu Geoinformacji Naukowej Integrującego Wiedzę Geodezyjną – OGNIWO. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Działanie 2.3. Współtworzy – wraz z biblioteką tradycyjną – bibliotekę hybrydową udostępniającą zbiory zarówno w formie drukowanej, jak i on-line.

BC IGiK wykorzystuje oprogramowanie dLibra utwo­rzone i rozwijane przez Poz­nańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Jest to pierwszy polski system do budowy bibliotek cyfrowych umożliwiający cały proces publikacji – począwszy od pracy redaktora, poprzez udostępnienie dzieła w internecie, aż po wprowadzanie poprawek i publikację kolejnych wydań. Przy tworzeniu biblioteki wybrano model, którego celem jest zachowanie i udostępnianie warstwy informacyjnej z wyodrębnioną warstwą tekstową umożliwiającą wyszukiwanie. Jest to rozwiązanie stosowane do archiwizacji i prezentacji publikacji współczesnych, zwłaszcza typu born digital.

Publikacje obiektów w bibliotece cyfrowej rozpoczęto od najnowszych wydawnictw własnych Instytutu, które były dostępne w postaci cyfrowej, przechodząc następnie do tych w postaci analogowej, których digitalizacja w procesie skanowania i obróbki OCR jest już znacznie bardziej czasochłonna. Zbiory biblioteki cyfrowej, na razie tylko publikacje własne Instytutu, podzielono na kolekcje i podkolekcje (do których publikacje wprowadzane są sukcesywnie)...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS