Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Nowy świat pomiarów

Choć kanadyjska firma Hemisphere jest znana w Ameryce Północnej już od dwóch dekad, dopiero teraz zdecydowała się zawojować rynki europejskie.

W najnowszym zestawieniu geodezyjnych odbiorników satelitarnych opublikowanym w NAWI, dodatku do marcowego GEODETY, uzbierało się aż 59 serii instrumentów. Ale nawet osoby średnio zorientowane wiedzą, że wiele z tych sprzętów pod różnymi markami i w różnych obudowach oferuje niemal identyczne możliwości pomiarowe. Czy debiutujący na polskim rynku odbiornik Hemisphere S320 GNSS jest kolejnym tego typu klonem?

Zdecydowanie nie. Instrument wyróżnia już sama płyta odbiorcza własnej produkcji, co jest o tyle rzadkie, że podzespoły te są wytwarzane tylko przez kilka firm na świecie. W S320 GNSS wbudowano płytę Eclipse, która montowana jest wyłącznie w sprzęcie marki Hemisphere. Śledzi systemy GPS i GLONASS na kanałach L1 i L2. Producent gwarantuje ponadto, że gdy tylko ruszy Galileo, zaoferuje możliwość aktualizacji płyty do odbioru jego sygnałów (poza tym wyjątkiem aktualizacje firmware’u są darmowe).

Instrument pozwala również korzystać z komercyjnych poprawek OmniSTAR. Ze wsparciem najprecyzyjniejszej usługi HP (High Precision) wyznacza pozycję z dokładnością 10 cm w poziomie i 20 cm w pionie. W Polsce na razie mamy dostęp do darmowych i dokładniejszych korekt ASG-EUPOS, dlatego przy zakupie odbiornika mało który polski geodeta zwróci uwagę na odbiór poprawek OmniSTAR. Jednak gdy ASG-EUPOS stanie się płatna (a to ponoć kwestia czasu), tego typu rozwiązania z pewnością zyskają u nas na popularności. Już teraz warto więc zwracać uwagę na kompatybilność odbiorników z OmniSTAR...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS