wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Atlas w koncepcji

Do uchwalonej wiosną tego roku Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju dołączono zbiór kilkudziesięciu interesujących map. Z uwagi na sposób redakcji i bogactwo informacyjne można je potraktować jako namiastkę wyczekiwanego nowego narodowego atlasu Polski lub – najlepiej – pretekst do jego opracowania.

W załącznikach do Koncepcji znajdują się 23 plansze zawierające mapy Polski w skali do 1:2 500 000. Wiele z nich nie było wcześniej publikowanych. Prezentują one przede wszystkim zjawis­ka społeczno-gospodarcze, np. energetykę, górnictwo, transport, rolnictwo, szkolnictwo czy ochronę zdrowia. Tematykę dobrano tak, by pokazać możliwie szerokie spektrum zjawisk i procesów kształtujących współczesny i przyszły ład przestrzenny kraju. Kierujący redakcją tych map prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN podkreśla, że opracowania bazują często na unikalnych zbiorach, w wielu przypadkach zgromadzonych specjalnie na potrzeby KPZK, a niektóre użyte metody prezentacji kartograficznej można określić jako pionierskie.

Opracowanie części plansz wymagało przeprowadzenia złożonych analiz przestrzennych, czego przykładem są mapy różnorodności krajobrazowej czy dostępności transportowej aglomeracji. Do ich wykonania użyto oprogramowania GIS-owego. Jak mówi prof. Śleszyński, z uwagi na ograniczone możliwości tych aplikacji na niektórych planszach daje się dostrzec pewne niedociągnięcia. Ale z drugiej strony, gdyby nie GIS, nie udałoby się opracować tak złożonych map w tak krótkim czasie.

Zasadniczą część prac kartograficznych wykonano latem 2009 r., a później (do jesieni 2011 r.) trwały już tylko aktualizacje niektórych map. W opracowaniu kartograficzno-statystycznym uczestniczyło pięciu pracowników IGiPZ PAN. Jak podkreśla prof. Śleszyński, znacznie dłuższa jest jednak lista osób zaangażowanych w prace merytoryczne (ich nazwiska są wymienione w KPZK)...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS