Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Atlas w koncepcji

Do uchwalonej wiosną tego roku Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju dołączono zbiór kilkudziesięciu interesujących map. Z uwagi na sposób redakcji i bogactwo informacyjne można je potraktować jako namiastkę wyczekiwanego nowego narodowego atlasu Polski lub – najlepiej – pretekst do jego opracowania.

W załącznikach do Koncepcji znajdują się 23 plansze zawierające mapy Polski w skali do 1:2 500 000. Wiele z nich nie było wcześniej publikowanych. Prezentują one przede wszystkim zjawis­ka społeczno-gospodarcze, np. energetykę, górnictwo, transport, rolnictwo, szkolnictwo czy ochronę zdrowia. Tematykę dobrano tak, by pokazać możliwie szerokie spektrum zjawisk i procesów kształtujących współczesny i przyszły ład przestrzenny kraju. Kierujący redakcją tych map prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN podkreśla, że opracowania bazują często na unikalnych zbiorach, w wielu przypadkach zgromadzonych specjalnie na potrzeby KPZK, a niektóre użyte metody prezentacji kartograficznej można określić jako pionierskie.

Opracowanie części plansz wymagało przeprowadzenia złożonych analiz przestrzennych, czego przykładem są mapy różnorodności krajobrazowej czy dostępności transportowej aglomeracji. Do ich wykonania użyto oprogramowania GIS-owego. Jak mówi prof. Śleszyński, z uwagi na ograniczone możliwości tych aplikacji na niektórych planszach daje się dostrzec pewne niedociągnięcia. Ale z drugiej strony, gdyby nie GIS, nie udałoby się opracować tak złożonych map w tak krótkim czasie.

Zasadniczą część prac kartograficznych wykonano latem 2009 r., a później (do jesieni 2011 r.) trwały już tylko aktualizacje niektórych map. W opracowaniu kartograficzno-statystycznym uczestniczyło pięciu pracowników IGiPZ PAN. Jak podkreśla prof. Śleszyński, znacznie dłuższa jest jednak lista osób zaangażowanych w prace merytoryczne (ich nazwiska są wymienione w KPZK)...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS