Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Anna Wardziak

Trzeba szkolić permanentnie

Aby podnieść jakość wiedzy i kwalifikacji urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie oraz udostępnianie informacji przestrzennej, przeszkolono 4 tys. osób na wszystkich szczeblach administracji. Merytorycznie przygotowano też 240 ekspertów z tego zakresu.

Odbyło się to w ramach realizowanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projektu pn. „Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach PO Kapitał Ludzki. Projekt podsumowano na konferencji 19 lipca zorganizowanej w Warszawie przez GUGiK. Przedstawiono też dalsze plany urzędu dotyczące szkoleń z zakresu IIP.

Ogólne statystyki projektu podała kierująca nim dr Ewa Wysocka (GUGiK). Łączna jego wartość to blisko 9,5 mln zł (w tym 8 mln z UE). Ze szkoleń w zakresie podstawowym skorzystało ponad 4 tys. osób (głównie pracownicy administracji samorządowej), a szkolenia eksperckie ukończyło 240 osób (głównie pracownicy administracji poziomu centralnego i wojewódzkiego). Sporym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie szkolenia podstawowe dedykowane, opracowane specjalnie na potrzeby konkretnych instytucji, takich jak: GUS, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Państwowa Straż Pożarna, wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych czy Główny Inspektorat Sanitarny. Dalszym działaniem w ramach projektu ma być m.in. przeprowadzenie szkoleń podstawowych dla pracowników Lasów Państwowych i parków narodowych.

Z biegiem czasu uświadamiamy sobie, że infrastruktura informacji przestrzennej jest podstawowym komponentem infrastruktury informacyjnej współczesnego państwa, niezbędnym dla funkcjonowania administracji wszystkich szczebli, zrównoważonego rozwoju kraju oraz kształtowania społeczeństwa informacyjnego – mówił w swoim wystąpieniu główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. W kontekście omawianego projektu zwrócił też uwagę, że obecnie, ale też w przyszłości szczególnie istotne jest nie tylko właściwe kształcenie i doskonalenie ekspertów, ale może jeszcze bardziej przekazywanie wiedzy decydentom, którzy mają być bezpośrednimi beneficjentami możliwości stwarzanych przez IIP. W ramach spotkania zastępca GGK Jacek Jarząbek przedstawił stan obecny i perspektywy procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE. Część swojego wystąpienia poświęcił wynikom monitoringu wdrażania IIP w naszym kraju (szczegóły w artykule Ewy Surmy, GEODETA 6/2012). Mówił też o Programie Budowy IIP na lata 2012-13 zainicjowanym przez Radę Infrastruktury Informacji Przestrzennej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS