wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Anna Wardziak

Trzeba szkolić permanentnie

Aby podnieść jakość wiedzy i kwalifikacji urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie oraz udostępnianie informacji przestrzennej, przeszkolono 4 tys. osób na wszystkich szczeblach administracji. Merytorycznie przygotowano też 240 ekspertów z tego zakresu.

Odbyło się to w ramach realizowanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projektu pn. „Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach PO Kapitał Ludzki. Projekt podsumowano na konferencji 19 lipca zorganizowanej w Warszawie przez GUGiK. Przedstawiono też dalsze plany urzędu dotyczące szkoleń z zakresu IIP.

Ogólne statystyki projektu podała kierująca nim dr Ewa Wysocka (GUGiK). Łączna jego wartość to blisko 9,5 mln zł (w tym 8 mln z UE). Ze szkoleń w zakresie podstawowym skorzystało ponad 4 tys. osób (głównie pracownicy administracji samorządowej), a szkolenia eksperckie ukończyło 240 osób (głównie pracownicy administracji poziomu centralnego i wojewódzkiego). Sporym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie szkolenia podstawowe dedykowane, opracowane specjalnie na potrzeby konkretnych instytucji, takich jak: GUS, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Państwowa Straż Pożarna, wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych czy Główny Inspektorat Sanitarny. Dalszym działaniem w ramach projektu ma być m.in. przeprowadzenie szkoleń podstawowych dla pracowników Lasów Państwowych i parków narodowych.

Z biegiem czasu uświadamiamy sobie, że infrastruktura informacji przestrzennej jest podstawowym komponentem infrastruktury informacyjnej współczesnego państwa, niezbędnym dla funkcjonowania administracji wszystkich szczebli, zrównoważonego rozwoju kraju oraz kształtowania społeczeństwa informacyjnego – mówił w swoim wystąpieniu główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. W kontekście omawianego projektu zwrócił też uwagę, że obecnie, ale też w przyszłości szczególnie istotne jest nie tylko właściwe kształcenie i doskonalenie ekspertów, ale może jeszcze bardziej przekazywanie wiedzy decydentom, którzy mają być bezpośrednimi beneficjentami możliwości stwarzanych przez IIP. W ramach spotkania zastępca GGK Jacek Jarząbek przedstawił stan obecny i perspektywy procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE. Część swojego wystąpienia poświęcił wynikom monitoringu wdrażania IIP w naszym kraju (szczegóły w artykule Ewy Surmy, GEODETA 6/2012). Mówił też o Programie Budowy IIP na lata 2012-13 zainicjowanym przez Radę Infrastruktury Informacji Przestrzennej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS