wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2012, Nr 6 (205) |


• Geometria piłki • Klamka zapadła – o standardach technicznych pisze dr Ryszard Pażus • Warto coś robić – mówi prezes Intergraph Polska Robert Widz • Czekając na nowego GGK • Pracodawcy geodezyjni szukają sposobu na kryzys • Zestawienie aplikacji do obróbki chmury punktów • Zagubiona autostrada, ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zagubiona Autostrada

XVIII Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska, Kielce, 8-11 maja

Biorąc pod uwagę, jak bardzo nowinki geodezyjne mogą usprawnić budowę dróg, trudno się nie dziwić, że wśród ponad tysiąca firm wystawiających się na kieleckich targach drogownictwa tylko kilka prezentowało technologie pomiarowe.

Naziemny lub lotniczy skaning laserowy, mobilne systemy kartowania bazujące na zdjęciach panoramicznych, coraz tańsze zdjęcia lotnicze i ortofotomapy (do wykonania których wystarczy nawet mały, bezzałogowy samolot), oprogramowanie geoprzestrzenne automatyzujące przetwarzanie danych – to tylko wybrane technologie, które na Zachodzie rewolucjonizują projektowanie, budowę i zarządzenie drogami. Niestety, kilkanaście tysięcy zwiedzających, wędrując po rozległych terenach Targów Kielce, nie mogło się o nich praktycznie nic dowiedzieć.

Być może przyczyn należy upatrywać w niechęci branży geodezyjnej do wystawiania się na targach. W ostatnich latach imprezy typu Targi Gea czy GIS Meeting gromadziły bowiem kilku, góra kilkanastu wystawców. Nie bez znaczenia jest także ogólna „bryndza” w geodezji. A wiadomo przecież, że gdy firma gorzej przędzie, to w pierwszej kolejności oszczędza na marketingu. Swoje robi także wciąż nadużywane w zamówieniach publicznych kryterium najniższej ceny, które sprawia, że o zwycięstwie w przetargu nie decydują nowoczesne technologie, tylko cięcie kosztów aż do bólu. A problem ten jeszcze bardziej pogłębiło wprowadzenie systemu „projektuj i buduj”. Jak zwraca uwagę Geodezyjna Izba Gospodarcza, regulacje te sprawiły, że sporządzanie opracowań geodezyjnych pod budowę dróg jest tylko niewielką częś­cią jednego, kompleksowego przetargu. Jego zwycięzca na ogół zleca pomiary zewnętrznej firmie za marne pieniądze, czego efektem jest równie marna jakość opracowań.

Ostatnia przyczyna to niewesołe nastroje w całej branży drogowej. Kończą się bowiem powoli środki z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-13, a to oznacza, że do czasu uruchomienia pieniędzy z nowej perspektywy finansowej (tj. 2014-?20) inwestycje drogowe i kolejowe mocno przyhamują. A czego spodziewać się po nowym budżecie? Nie wiadomo, ale wiele znaków na niebie i Ziemi wskazuje, że drogowcy nie mają co liczyć na takie środki jak obecnie...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS