Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Tu są inne perspektywy

Rozmowa z Tadeuszem Pankiem, dyrektorem Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu, gospodarza XXXIV Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej

ANNA WARDZIAK: Jak udało się państwu tak sprawnie zorganizować olimpiadę?
TADEUSZ PANEK: Logistycznie olimpiada jest ogromnym wyzwaniem. Musieliśmy być gotowi na przyjęcie blisko 150 osób, tj. 100 uczniów z nauczycielami oraz jury. Dobrze, że dysponujemy naszym dawnym internatem (obecnie Zes­pół Placówek Oświatowo-Wychowawczych), w którym można było zakwaterować wszystkich uczestników i zapewnić im wyżywienie. Zdołaliśmy też pozyskać 23 sponsorów, a dodatkowe środki przeznaczyliśmy na nagrody, zakup materiałów i niezbędnego wyposażenia.

Olimpiadę organizuje drużynowy zwycięzca poprzedniej edycji, a więc jest to wyróżnienie.
Zdecydowanie tak, ale nie od dziś nasi uczniowie odnoszą sukcesy. Jeśli chodzi o kształcenie geodetów, mamy blis­ko 70-letnią tradycję. W 1945 roku byliśmy jedną z zaledwie kilku takich szkół w kraju. Najbliższa była w Lub­linie, później w Krakowie, Rzeszowie. Gdybyśmy podsumowali wyniki wszystkich 34 olimpiad, to pewnie bylibyśmy w czołówce. Świadczy to o dobrym poziomie nauczania. I mimo że jesteśmy małym miastem, gdzie nie ma dużych firm geodezyjnych, a więc kontakt bezpośredni z produkcją jest trochę utrudniony, to jednak zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają możliwość zobaczyć, co nowego w geodezji się dzieje. Współpracujemy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, gdzie często odbywają się seminaria naukowe.

Jak w waszej szkole wygląda ostatnio zainteresowanie kształceniem w zawodzie geodety?
Od 4 lat prowadzimy podwójne klasy, każda po 30 uczniów i więcej, wcześniej była jedna. Myślę, że wynika to z pozycji, którą wypracowaliśmy przez lata. Na przykład w br. nasze technikum w rankingu maturalnym „Perspektyw” zajęło 3. miejsce w województwie i 42. w kraju. Średnia zdawalność matury z kilku ostatnich lat przekracza 98 proc. Staram się to wykorzystywać w akcji promocyjnej. Jeździmy na spotkania z młodzieżą do sąsiednich powiatów (przeworski, leżajski, przemyski czy lubaczowski). Uczestniczymy w targach edukacyjnych, są też dni otwarte szkół, biuletyn powiatowy, gdzie prezentowane są wszystkie szkoły. I przynosi to skutek. Dzięki dużemu naborowi funkcjonuje też Zes­pół Placówek Oświatowo-Wychowawczych. Koszt zakwaterowania w nim wynosi jedynie ok. 200 zł/mies. Całodzienne wyżywienie (3 posiłki) kosztuje tu zaledwie 8 zł. Dla ludzi z mniejszych ośrodków Jarosław jest atrakcyjnym miejscem także ze względu na PWSTE. Tu są inne perspektywy. W 40-tysięcznym mieście mamy 4 tys. studentów i bardzo duży odsetek naszych absolwentów decyduje się na studiowanie tutaj. Nieliczne osoby wybierają się np. na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Przy czym kadra naukowa na kierunku geodezja i kartografia PWSTE przyjeżdża właśnie z AGH. W związku z tym jest możliwość płynnego przejścia ze studiów inżynierskich na magisterskie w Krakowie.

Czy widzi pan zagrożenie ze strony lawinowo wzrastającej liczby szkół kształcących w zawodzie technik geodeta? Według najnowszych danych jest ich już ponad 140...
Obawiam się, że m.in. z tego powodu zainteresowanie naszą ofertą się zmniejszy. To jest tendencja, która nie wróży nic dobrego geodetom. Wkrótce może nastąpić takie nasycenie kadr, że w naszym powiecie pojawią się bezrobotni. W tej chwili w woj. podkarpackim są prowadzone duże inwestycje drogowe, np. budowa autostrady czy obwodnicy Jarosławia. Ale gdy te inwestycje zostaną ukończone, to zapotrzebowanie na geodetów znacznie się zmniejszy...

Pełna treść wywiadu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS