Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2012, Nr 1 (200) |


• Geodezyjne porządki w Krakowie (artykuł recenzowany, cz. I) • Plusy i minusy 2011 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Szkody w geodezji • O geodezji na antypodach mówi dr Tadeusz Jasiński • Czas na geoportale 3D • Kilka uwag do rozporządzenia ws. standardów technicznych • Atlas świata A.H. Jaillota ...

powrót

Aleksander Danielski

Off-line i on-line z ośrodkiem

Podstawowym warunkiem sukcesu budowy zasobów informatycznych w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej jest sprawny i wydajny mechanizm wymiany danych z wykonawcą opracowań geodezyjnych. Technologia SIP GEO-INFO oferuje takie rozwiązanie.

Jak wiadomo, off-line oznacza działanie poza siecią, a on-line utrzymywanie połączenia z siecią. Sugerowanie ich równoczesnego stosowania wydaje się zatem dość karkołomne. Ten pozorny paradoks został rozwiązany w aplikacji Systemu Informacji Przestrzennej GEO-INFO Delta, którą wyposażono w możliwość jednoczesnej pracy w obu tych trybach.

Pobieranie dokumentacji podstawowej, a później dostarczanie operatu ciągle wiąże się z koniecznością wizyty wykonawcy w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. W niektórych ośrodkach wdrożono programy usprawniające ten proces poprzez zgłaszanie prac geodezyjnych oraz pobieranie i wysyłanie materiałów przez internet. Jednak wobec braku przepisów ustalających standardy dla tej technologii działanie tego typu programów bazuje głównie na propozycjach producenta i ustaleniach z konkretnym ODGiK. Problemem jest brak kompleksowych rozwiązań w zakresie wymiany danych.

Niemniej istniejące i działające już aplikacje radykalnie poprawiają komfort współpracy wykonawcy z ośrodkiem oraz znacznie skracają czas pozyskiwania dokumentacji geodezyjnej. Analizując oferowane na rynku produkty, można by sądzić, że problem wymiany danych został rozwiązany i istnieje prosta droga do całkowitej automatyzacji tego procesu. Niestety, nie jest to jeszcze ani droga, ani tym bardziej autostrada, na razie to tylko ścieżka. To „niestety” dotyczy:
• wymiany bieżącej informacji pomiędzy ośrodkiem a wykonawcą w przypadku jednoczesnego wykorzystywania tych samych obiektów przez obie strony w trakcie realizacji zlecenia w trybie off-line,
• aktualizacji zasobu numerycznego w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej,
• standardu elektronicznego operatu z opracowań geodezyjnych...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS