Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2012, Nr 1 (200) |


• Geodezyjne porządki w Krakowie (artykuł recenzowany, cz. I) • Plusy i minusy 2011 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Szkody w geodezji • O geodezji na antypodach mówi dr Tadeusz Jasiński • Czas na geoportale 3D • Kilka uwag do rozporządzenia ws. standardów technicznych • Atlas świata A.H. Jaillota ...

powrót

Piotr Banasik, Kazimierz Bujakowski, Maria Kolińska, Dorota Michalik, Jolanta Nowak

Geodezyjne porządki w Krakowie

Artykuł recenzowany: Konwersja zasobu geodezyjnego i kartograficznego miasta Krakowa do obowiązujących układów współrzędnych i wysokości, część I

Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny zdefiniowany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne obejmuje szeroki zakres materiałów. Tworzą go zarówno mapy wielkoskalowe powstałe w wyniku wykonywania prac geodezyjnych, jak i opracowania kartograficzne oraz fotogrametryczne. Znajdują się w nim informatyczne bazy danych obejmujące ewidencję gruntów i budynków, a także geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu. Zróżnicowany charakter materiałów zawartych wzasobie sprawia, że inne są też możliwości i potrzeby wynikające z transformacji danych do nowego układu współrzędnych.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych [GUGiK, 2000] wprowadziło w Polsce system odniesień obejmujący nowy geodezyjny układ odniesienia, układ wysokości, a także dwa układy współrzędnych płaskich – układ 2000 (stosowany w pracach geodezyjnych i kartograficznych wielkoskalowych związanych z wykonywaniem mapy zasadniczej) oraz układ 1992 (stosowany do opracowania map urzędowych w skalach mniejszych). Rozporządzenie dopuszczało stosowanie innych układów współrzędnych do 31 grudnia 2009 r. Konieczne jest zatem ustalenie zakresu prac niezbędnych do realizacji przez powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a wynikających z wprowadzenia nowych standardów odniesienia przestrzennego.
Zastąpienie Układu Lokalnego Krakowskiego (ULK) układem państwowym jest zadaniem złożonym, które można rozpatrywać na kilku poziomach: analitycznym, informatycznym wraz z przetworzeniem danych na postać cyfrową oraz organizacyjnym związanym z funkcjonowaniem ośrodka i korzystaniem z danych zasobu przez różnych użytkowników. Zadania na poziomie analitycznym obejmują wybór i okreś­lenie parametrów transformacji współrzędnych z układu lokalnego do docelowego, tj. układu 2000. Oprócz transformacji współrzędnych x i y konieczne jest również przejście do obowiązującego układu wysokościowego. Zadania na poziomie informatycznym obejmują czynności związane z przetworzeniem danych do postaci cyfrowej, a następnie transformację współrzędnych w bazach danych oraz transformację danych rastrowych. Zadania o charakterze organizacyjnym obejmują działania zapewniające ciągłość pracy PODGiK, gromadzenia i porządkowania przyjmowanych operatów, a także umożliwienie analogicznych działań transformacyjnych we wszystkich jednostkach, które korzystają z danych zawartych w zasobie. Zapewnienie identycznych parametrów transformacji w odniesieniu do baz danych zasobu oraz zasobów użytkowników umożliwi utrzymanie spójności zgromadzonych danych.

Problematyka, z jaką mamy do czynienia w Krakowie, jest zapewne identyczna jak w innych miastach, w których są lub były stosowane układy lokalne. Układy takie wprowadzane były głównie na terenach miast lub na obszarach silnie zainwestowanych w celu podniesienia dokładności opracowań geodezyjnych i uproszczenia wykonywanych w nich obliczeń. Z inwentaryzacji przeprowadzonej w 2003 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wynika, że w Polsce stosowano ponad 100 lokalnych układów współrzędnych [Gajderowicz, 2003]...

więcej

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS