Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Do socjalizmu jeden krok

O realizacji kontroli na miejscu, czyli

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak hydra odradza się pomysł wykonywania kontroli na miejscu „włas­nymi siłami”. W tym roku prowadzony ma być pilotaż. A stąd tylko jeden krok do urzeczywistnienia pomysłu w roku 2008.

Wypadałoby sądzić, że po 17 latach budowania gospodarki kapitalistycznej pomysł, że administracja jest bardziej efektywna niż biznes, może narodzić się tylko w chorym umyśle i zostanie natychmiast utrącony jako absurdalny. Ale okazuje się, że w kraju nad Wisłą wszystko jest możliwe. Podobno w przypadku ARiMR i kontroli na miejscu jest to uzasadnione organizacyjnie i ekonomicznie. Pogląd ten reprezentował m.in. poprzedni prezes Agencji, nomen omen profesor ekonomii, Grzegorz Spychalski. Zmiana na stanowisku prezesa, niestety, nie oznacza, że zagrożenie minęło.
Potwierdza to długoletni dyrektor Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR Jacek Podlewski. Na majowym Walnym Zgromadzeniu Polskiej Geodezji Komercyjnej powiedział, że pojawiły się w agencji pomysły, aby zmienić całkowicie sposób wykonywania tego zadania, budując do celów realizacji kontroli służby wewnątrz agencji. Uzasadnieniem miałyby być trudności w realizacji części umów w ubiegłych latach. – Od roku 2003 byliśmy twórcami tego rozwiązania i uważamy, że bez przyjęcia rozwiązania w takim kształcie, w jakim funkcjonuje ono od 4 lat, i bez współpracy z firmami geodezyjnymi realizacja tego zadania byłaby po prostu niemożliwa. Z mojego punktu widzenia nie ma uzasadnienia ani finansowego, ani logicznego, aby to zmieniać i budować struktury wewnętrzne do jego obsługi. Najważniejsze w realizacji tego projektu są trzy elementy: odpowiedni czas, jakość i koszty. Wszystkie te warunki są w rozwiązaniu przyjętym w Polsce spełnione. Co więcej, jest ono dużo lepiej oceniane poza granicami kraju niż u nas. Nie wierzę, żeby minister finansów zdecydował się na takie rozwiązanie wymagające wielkich inwestycji w sprzęt, samochody, ale są takie naciski – podkreślił Podlewski.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS