Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii ...

powrót

Agata Tuszyner

Mało szczegółowo nie znaczy źle

W nawiązaniu do artykułu dr. Janusza Michalaka (GEODETA 1/03).
W bardzo ciekawym artykule „Czy Polska jest wyjątkiem” dr Janusz Michalak przedstawił wyniki przeprowadzonej przez siebie próby wykorzystania normy PN-N-12160 do stworzenia interfejsu w języku C + +. Jako jeden z członków zespołu roboczego Komitetu Technologicznego ds. Informacji Geograficznej zajmującego się opracowaniem tej normy, chciałbym przedstawić swój komentarz do niektórych stwierdzeń zawartych w publikacji.

Autor artykułu kwestionuje poprawność schematów (zwłaszcza schematów UML) zamieszczonych w normie i ich przydatność w konkretnych zastosowaniach. Potwierdzeniem tej tezy ma być brak możliwości wykonania automatycznej konwersji diagramów UML do schematów w języku EXPRESS i odwrotnie, jak również pominięcie na diagramach UML wielu szczegółów zawartych w odpowiadających im schematach zapisanych w języku EXPRESS lub wymaganych przez standard UML. Zarzuty te byłyby w większości zasadne, gdyby schematy zawarte w normach miały mieć charakter implementacyjny, czyli miały stanowić wzorce przygotowane do wdrożenia w wybranym środowisku programowym. Jest to jednak założenie mylne. Przed rozpoczęciem opracowywania norm Komitet podjął decyzję, że powinny być one przygotowane w taki sposób, żeby zapewnić jednolitość modeli pojęciowych stosowanych w polskich systemach informacji geograficznej, a zarazem żeby nie narzucać rozwiązań technicznych (ani programowych, ani sprzętowych), które powinny być w tych systemach użyte. Polskie normy definiują zatem tylko modele pojęciowe – odpowiednie pojęcia i powiązania pomiędzy nimi – nie podając żadnych szczegółów o charakterze implementacyjnym. Precyzują dziedzinę, nie wymuszając rozwiązań technicznych. Z tego powodu właśnie w schematach zamieszczonych w normach pominięto wszelkie szczegóły, które mogłyby utrudniać przeniesienie wprowadzonego modelu pojęciowego do odpowiedniego środowiska informatycznego.

Z podanych informacji nie należy jednak w żadnym wypadku wysnuwać wniosku, że schematy zamieszczone w normach są zbyt ogólne lub zbyt ubogie treściowo. Modele pojęciowe definiujące dziedzinę – a z nimi mamy tu do czynienia – z założenia zawierają jedynie ograniczoną liczbę szczegółów. Nie umniejsza to jednak ich wartości. Modelowanie dziedziny stanowi jeden z pierwszych, a zarazem najważniejszych etapów projektowania systemu informatycznego. Na tym etapie następuje identyfikacja wszystkich typów obiektów występujących w systemie, ich podstawowych atrybutów i związków pomiędzy nimi. Błędy wówczas popełnione, np. pominięcie jakiegoś ważnego powiązania lub atrybutu, są znacznie trudniejsze do usunięcia niż błędy popełnione w fazie implementacyjnej, wymagają bowiem wprowadzenia konsekwentnych zmian na wszystkich pozostałych etapach tworzenia systemu informatycznego, co nierzadko oznacza przebudowę znacznej jego części.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS