Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii...

powrót

Sławomir Rogiński, Konrad Meisner

Autodesk MapGuide 6

Zarządzanie i dystrybucja danych przestrzennych

Ilustracja: W poprzednich numerach GEODETY prezentowane były zagadnienia dotyczące tworzenia danych przestrzennych, ich analizowania i prezentacji za pomocą pakietu Autodesk Map Series 6. Jednym z wydajnych systemów do zarządzania zasobami bazodanowymi i udostępniania ich użytkownikom jest Autodesk MapGuide.

To kompletne rozwiązanie umożliwia dystrybucję i przeglądanie map w sieciach komputerowych zarówno w intranecie, jak i internecie. Dzięki temu oprogramowaniu można tworzyć profesjonalne systemy informacji przestrzennej na bazie przeglądarki stron WWW. Podejście stosowane jeszcze do niedawna wyglądało w sposób następujący: system informacji przestrzennej składał się z aplikacji pracującej na komputerze użytkownika, bazy danych (często również istniejącej lokalnie, do której dostęp miał w danej chwili tylko jeden użytkownik) oraz plików zawierających mapy cyfrowe. MapGuide – to aplikacja trójwarstwowa, tzn. istnieje centralny komputer, na którym pracuje serwer WWW, serwer map (pierwsza warstwa), aplikacja oraz Źródła danych przestrzennych i tabelarycznych (druga warstwa). W praktyce centralny komputer może być „rozproszony” pomiędzy wiele maszyn, np. bazy danych mogą znajdować się na zupełnie innym komputerze. Po stronie klienta jest tylko przeglądarka stron WWW oraz niekiedy instalowane jednorazowo programiki dokonujące renderingu mapowych danych wektorowych (trzecia warstwa). Podejście takie jest nowocześniejsze, łatwiejsze w obsłudze, wydajniejsze i na ogół prostsze do implementacji dla środowisk wielodostępnych. Dzięki takiej strukturze systemu nie trzeba martwić się o wydajność. MapGuide wspomaga maszyny wieloprocesorowe i farmy komputerów zajmujących się serwowaniem danych przestrzennych w sieci. Oprogramowanie to posiada również wbudowany mechanizm sterowania obciążeniem. Nie ma obaw, że obciążenie serwisu opartego na MapGuide przerośnie wydajność tego oprogramowania.

MapGuide Server
Jest to najważniejszy komponent systemu – aplikacja będąca serwerem map, instalowana na centralnym komputerze w sieci. Nadzoruje ona cały proces rozpowszechniania danych, przy czym jest łatwa w konfiguracji oraz zarządzaniu i potrafi zintegrować się z istniejącymi stronami internetowymi. Autodesk MapGuide
Server pozwala na dostęp do materiałów pochodzących z różnorodnych źródeł: map wektorowych, obrazów rastrowych, dokumentów tekstowych i baz danych (rys. 1). Na rynku GIS istnieje wiele formatów danych przestrzennych już dziś uznanych za standard. MapGuide posiada własny – SDF, który konsoliduje dane przestrzenne. Oprócz tego, system obsługuje wszystkie popularne typy danych mapowych (ESRI, MapInfo), a te, które nie są odczytywane w sposób bezpośredni, można przekonwertować za pomocą SDFLoader. Jest to potężne narzędzie, które oprócz konwersji pomiędzy takimi formatami map wektorowych, jak: MIF (MapInfo), Shape (ESRI), DGN (Intergraph) czy DWG (Autodesk) potrafi generować tabele bazodanowe niezbędne do tworzenia profesjonalnych systemów informacji przestrzennej. Tabele powstają w formacie CSV, jak również jako polecenia SQL pomocne w zasilaniu relacyjnych baz danych

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prototyp komputera Apple I miał drewnianą obudowę?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Biernacki (1897-1984)

Franciszek  Biernacki  (1897-1984)
Urodził się Piotrkowie Trybunalskim 2 kwietnia 1897 roku, był synem kolejarza. W wieku 18 lat wstąpił do Legionów Polskich do Pierwszej Brygady. W latach 1915-16 walczył na Wołyniu i Polesiu. W 1918 w stopniu sierżanta był już żołnierzem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1984
Firmy Sony i Philips wprowadzają na rynek CD-ROM.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2