Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii ...

powrót

Adam Weintrit

Cyfrowo po morzach i oceanach

Mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej (część II)

Technologia GIS przeniesiona na grunt nawigacji morskiej tworzy podstawy systemów obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych ECDIS (Electronic Chart Display and Information Systems). Rozwiązują one ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa żeglugi problem jednoczesnej prezentacji na ekranie monitora obrazu sytuacji nawodnej uzyskanej za pomocą radaru, sytuacji topograficzno-batymetrycznej zawartej na mapie oraz informacji o położeniu pochodzącej przede wszystkim z nawigacyjnych systemów pozycyjnych.

Systemy map elektronicznych ECS
Istniejące obecnie systemy oparte na wykorzystaniu cyfrowej informacji kartograficznej, lecz posiadające o wiele mniejsze możliwości od wymaganych dla ECDIS (jak np. zwykłe wideoplotery czy proste systemy map cyfrowych, wykorzystujące dane pochodzące z najróżniejszych Źródeł), nie podlegają standaryzacji ECDIS (rys. 2-4). Takie systemy, nazwane ECS (Electronic Chart Systems), nie mogą jednak być uważane za ekwiwalent tradycyjnych map nawigacyjnych. By spełnić wymagania bezpieczeństwa żeglugi, statki wyposażone w tego typu systemy muszą obligatoryjnie posiadać tradycyjne mapy papierowe i na ich podstawie prowadzić żeglugę. W ECS wykorzystywany może być opracowany przez Admiralicję Brytyjską serwis map rastrowych ARCS (Admiralty Raster Chart Service), choć nie jest to najlepszy przykład. Admiralicja Brytyjska bowiem – z obawy przed utratą dotychczasowego monopolu na wydawanie map nawigacyjnych – doprowadziła do tego, że równolegle z tworzonymi standardami dla ECDIS zostały opracowane standardy eksploatacyjne dla systemów zobrazowania map rastrowych (RCDS) pozwalające traktować je, podobnie jak ECDIS, jako ekwiwalent konwencjonalnych map papierowych1. Niezależnie od pojawiających się negatywnych opinii na temat ECS, nie ulega wątpliwości, iż pomagają one zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność żeglugi. Ze względu na to, że na statkach są na razie częściej wykorzystywane niż ECDIS – przy braku zainteresowania ze strony IMO i IHO – zostały objęte standaryzacją ISO [9].

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama