Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii ...

powrót

Andrzej Sambura

Postępu nie da się zatrzymać

Czy polskiej geodezji grozi zagrabienie danych przez prywatne firmy spoza branży?

Artykuł Edwarda Mechy „Wyprzedaż geodezji” stanowi kontynuację jego wielomiesięcznej kampanii insynuacji i pomówień skierowanych przeciwko wybranym instytucjom, firmom i osobom pracującym dla dobra geodezji i budowy w Polsce systemów informacji przestrzennej. Ponieważ do tej pory pomówienia zawarte były w pismach kierowanych do władz państwowych i samorządowych, nie miałem możliwości obrony przed szkalowaniem dobrego imienia zarówno Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. (firmy, której jestem prezesem Zarządu), jak i mojego własnego. Dlatego też przyjąłem propozycję redakcji GEODETY ustosunkowania się do „zarzutów” zawartych w artykule.

Przypuszczam, że większość czytelników GEODETY znających polską scenę geoinformatyczną z powątpiewaniem przyjmie oskarżenia kierowane pod adresem „…niezbyt licznej, ale dobrze zorganizowanej grupy biznesmenów…”
przez E. Mechę, współwłaściciela firmy geoinformatycznej żyjącej od wielu lat ze zleceń z funduszy administracji państwowej i samorządowej. Czyżby miał on problemy z konkurencją, zwłaszcza taką, która pokazuje, w jaki sposób polskie rozwiązania geomatyczne mogą zacząć dorównywać Europie i światu zamiast hołubić przestarzałe technologie?
E. Mecha stwierdza autorytatywnie, iż „…w wymienionej spółce, mieniącej się Instytutem, ukryty został podstęp, za pomoc ą którego już w pewnym stopniu przewłaszczono geodezję…”. Stwierdzenie to mija się całkowicie z prawdą, jest ciężkim pomówieniem i usiłowaniem zdyskredytowania prac Instytutu. Interesujące jest, że również p. Mecha jako recenzent „Koncepcji SIP w Polsce” z uznaniem wypowiadał się o fragmentach opracowania, których autorem był Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych.

Mijanie się z prawdą
Wielokrotnie w artykule p. Mecha formułuje pomówienia według znanego schematu. Otóż stwierdza coś, co nosi znamiona faktu, dodaje swoją mijającą się z prawdą interpretację oraz przyprawia sugestią korupcji lub bezprawia. Żeby nie być gołosłownym:
- Przykład 1. „…skłócona grupa zawodowa geodetów nawet się nie spostrzegła, kiedy do jej specjalistycznego warsztatu dołączyła grupa hochsztaplerów oferująca cudowne hurtownie danych, outsourcingi i reengineeringi, nie ukrywająca, że zamierza wszystko przejąć i przekształcić w spółki oraz pobierać opłaty za udostępnianie informacji…”. Otóż „hurtownia danych” jest nowoczesnym rozwiązaniem baz danych, szeroko obecnie stosowanym w systemach informatycznych, także dla danych geodezyjnych. Natomiast „outsourcing i reengineering” są równie popularnymi rozwiązaniami z dziedziny organizacji i ekonomiki przedsięwzięć. Te nowoczesne technologie i metody odpowiednio użyte przynoszą korzyści społeczne i ekonomiczne nieosiągalne innymi sposobami. O tym wszystkim p. Mecha, jako geodeta i dr ekonomii, a także osoba wiodąca w firmie geomatycznej, niewątpliwie powinien wiedzieć. Ponieważ jednak sam wciąż stosuje technologie i metody z lat 80., próbuje w artykule poderwać zaufanie do rozwiązań nowoczesnych.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama