Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2003, Nr 7 (98) |


• SPOT 5 – nowy satelita obrazowy na orbicie • O uprawnieniach, egzaminach i naganach – rozmowa z dyrektorem Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK Adolfem Jankowskim • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. III – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa we Francji i ...

powrót

Katarzyna Pakukła-Kwiecińska

Przeciwko miernocie i cwaniactwu

Postulatem najczęściej powtarzanym podczas XI Walnego Zgromadzenia GIG było zwiększenie efektywności działania Izby. Drobni przedsiębiorcy geodezyjni zrozumieli, że nie wystarczy formułować jedynie słuszne postulaty. Równie ważne jest późniejsze dopilnowanie ich realizacji. Do tego zaś trzeba mieć odpowiednią siłę. Dzisiaj nie dysponują nią działające niezależnie, a czasami nawet przeciwko sobie, rozdrobnione organizacje geodezyjne. Krokiem we właściwym kierunku jest porozumienie o współdziałaniu zawarte w tych dniach pomiędzy Geodezyjną Izbą Gospodarczą a Krajowym Związkiem Pracodawców Firm Geodezjyno-Kartograficznych.

Razem czy osobno
Wydaje się, że w świadomości geodetów powoli, ale jednak następuje przełom. Na razie duże firmy postanowiły podjąć współpracę z małymi. Dzięki obecności na Walnym Zgromadzeniu Geodezyjnej Izby Gospodarczej Waldemara Klocka, prezesa Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno--Kartograficznych, możliwe stało się podpisanie porozumienia o współdziałaniu między tymi organizacjami (ramka na stronie obok). Powstaje pytanie: czy i kiedy dołączą do nich administracja oraz pozostałe organizacje geodetów i kartografów? Trzeba być ślepym, by nie widzieć, że w naszej branży ścisłe współdziałanie sektora prywatnego z publicznym (po uprzednim radykalnym rozdzieleniu zakresów ich działalności) jest absolutną koniecznością. Funkcję służebną wobec społeczeństwa pełni i wykonawca geodezyjny, i urzędnik. Efekt ich wspólnej pracy tworzy wizerunek zawodu. A jaki dzisiaj jest ten obraz? Smutny. W atmosferze nierzadkich oskarżeń o korupcję coraz powszechniejsze stają się narzekania na nieudolność i opieszałość geodetów.
Czasy się jednak zmieniły. Jedną nogą jesteśmy już w Unii Europejskiej i klienci domagają się usługi wykonanej niedrogo, terminowo i profesjonalnie. Nie ma w tym nic dziwnego, taka jest norma. Kto tego szybko nie zrozumie, wypada z gry.

I administracja, i wykonawstwo do poprawy
Wiele karygodnych przykładów zaniedbań i ze strony administracji, i wykonawstwa podał prezes GIG Bogdan Grzechnik. Za nienormalne uznał to, że dwa lata trzeba „chodzić za papierami”, by wybudować dom, którego wzniesienie trwa nie dłużej niż rok. Z własnej praktyki przytoczył przykład rozgraniczenia, w którym 1,5 miesiąca zajęły prace geodezyjne, a 4 miesiące – mitręga administracyjna.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS