Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2003, Nr 7 (98) |


• SPOT 5 – nowy satelita obrazowy na orbicie • O uprawnieniach, egzaminach i naganach – rozmowa z dyrektorem Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK Adolfem Jankowskim • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. III – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa we Francji i ...

powrót

redakcja

Wydobyć spod ziemi

Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych.
Wykrywacze metali, czy też inaczej – lokalizatory urządzeń podziemnych, są nieodłącznym atrybutem geodetów. Pomagają w określeniu, gdzie należy kopać, a raczej – gdzie nie wolno tego robić. Można je podzielić na trzy grupy: liniowe, punktowe i magnetometry. W kolejnych numerach GEODETY będziemy przedstawiali wybrane modele. Zaczynamy od detektorów liniowych.

Specyfika wymagań geodetów sprawia, że po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę z tego, jakiego typu obiekty będą wykrywane. W grę wchodzą linie gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, telekomunikacyjne i elektryczne. O ile użyteczność wykrywaczy liniowych (tzn. takich, które pozwalają określić przebieg lub położenie szukanego przewodu), w przypadku linii elektrycznych jest dosyć duża, o tyle dla pozostałych przewodów jest uzależniona od wcześniejszych posunięć inwestora. Jeśli w rury lub światłowód wpleciony został pasek folii aluminiowej albo przed zasypaniem wykopu położono tzw. znaczniki elektromagnetyczne lub też w rurach płynie woda (czy inne przewodzące medium), to nie będzie problemów z ich lokalizacją. W innych przypadkach wykrywacz jest mniej użyteczny.
Prezentowane urządzenia to detektory typu nadajnik-odbiornik, pracujące w zakresie częstotliwości 0,04-182 kHz. Zakres taki pozwala uniknąć tzw. efektu gleby, której wysoki stopień mineralizacji wpływa negatywnie na dokładność wykonywanych pomiarów. Im niższa częstotliwość urządzenia, tym większa jego selektywność, ale – co za tym idzie – większy pobór mocy. Niektóre zestawy nadajnik-odbiornik mogą pracować w kilku zakresach regulowanych najczęściej skokowo. Regulacja ta pozwala użytkownikowi na wybranie częstotliwości najwłaściwszej do pracy w danym terenie i do wykrywanego obiektu.

Przedstawione wykrywacze można podzielić na takie, które mierzą metodą pasywną (bez korzystania z nadajnika) lub aktywną (z nadajnikiem). Lokalizacja pasywna, znacznie bardziej zawodna, może odbywać się w trybie Power, gdzie lokalizowane są instalacje przenoszące sygnał 50 Hz, lub Radio dla linii, które takiego sygnału nie niosą.
Wszystkie wykrywacze z grupy aktywnych pozwalają na pomiar w trybie indukcyjnym lub galwanicznym (najlepiej, jeśli wykrywacz daje możliwość działania w obydwu z nich). W pierwszym przypadku prąd indukowany przez nadajnik bezpośrednio podłączony do przewodu podziemnego powoduje, że wytworzone pole magnetyczne poprawia dokładność pomiaru. Pozwala to na zwiększenie odległości pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Natomiast tryb indukcyjny, w którym nadajnik stawiamy nad poszukiwaną linią, jest niezastąpiony w przypadku, gdy staramy się wykryć zagubione kable lub rury, a nie mamy do nich dostępu i znane jest tylko ich orientacyjne położenie.
W miejscach nagromadzenia infrastruktury podziemnej poprawne zlokalizowanie poszukiwanego obiektu jest trudne. Niektóre wykrywacze umożliwiają identyfikację własnej linii w trybie CM (Current Measurement) – pomiaru prądu sygnałowego lub w trybie CD (Current Direction) – pomiaru kierunku prądu sygnałowego.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS