Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2003, Nr 7 (98) |


• SPOT 5 – nowy satelita obrazowy na orbicie • O uprawnieniach, egzaminach i naganach – rozmowa z dyrektorem Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK Adolfem Jankowskim • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. III – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa we Francji i ...

powrót

Konrad Meisner

Operacje na powierzchniach

Autodesk Land Desktop 2004 pozwala na zaawansowane projektowanie w przestrzeni geograficznej. W programie tym połączono funkcjonalność AutoCAD-a 2004 (w zakresie precyzyjnego tworzenia infrastruktury technicznej) z możliwościami kreowania przestrzennego modelu terenu i specjalizowanymi narzędziami dla inżynierii lądowej.

Tworzenie modeli terenu

Numeryczne modele terenu (DTM) można w Autodesk Land Desktop generować m.in. na podstawie danych punktowych, warstwic, linii szkieletowych oraz z wykorzystaniem innych powierzchni. Dwa pierwsze zbiory są podstawowym źródłem informacji dla budowania DTM (sposoby tworzenia i gromadzenia punktów w projekcie zostały opisane w GEODECIE 6/2003). Wszystkie polecenia dotyczące tworzenia modeli terenu zebrane są w oknie dialogowym Eksplorator modeli terenu (rys. 1). W folderze Dane TIN (dane do wygenerowania nieregularnej siatki trójkątów) wymienione są rodzaje akceptowanych danych. Pierwszym krokiem jest utworzenie foldera powierzchni, w którym przechowywane są jej wszystkie ustawienia. Następnie na podstawie dowolnej kombinacji danych wejściowych generowany jest DTM (oraz opcjonalnie zlewnia). Proces ten wykonywany jest z użyciem wielu parametrów. Na każdym etapie pracy dane wykorzystane do tworzenia modelu mogą być rozszerzone. W Eksploratorze modeli terenu znajduje się komplet informacji i statystyk dotyczących wygenerowanej powierzchni, w tym pole, zakres współrzędnych, nachylenie i liczba trójkątów TIN. Każda operacja przeprowadzana na powierzchni jest archiwizowana w historii edycji, dzięki czemu do dyspozycji jest lista zmian i możliwość ich cofnięcia.
W projekcie można mieć zdefiniowanych wiele modeli terenu. Zapisane na dysku mogą być wykorzystywane przez projektantów pracujących w środowisku sieciowym jednocześnie. W danym momencie tylko jedna powierzchnia może być edytowana i wtedy jest ona zablokowana dla innych użytkowników. Eksplorator pozwala zarządzać wieloma powierzchniami, przebudowywać je, kopiować, usuwać czy zapisywać. Wreszcie, możliwe jest wyłączenie nie wykorzystywanego w danej chwili modelu i wczytanie go w razie potrzeby.

Tworzenie modeli zlewni

Modele zlewni mogą być obliczane na etapie budowania powierzchni lub gdy jest ona już gotowa. Po wyznaczeniu wszystkich działów wodnych można je zaimportować do rysunku w postaci polilinii (będą one opisane numerem) lub powierzchni. Opcje zapisywania i wyświetlania zlewni są zgromadzone w oknie edycji ustawień rysunku. Poszczególne typy zlewni zapisywane są automatycznie na wcześniej ustalonych warstwach projektowych. Istnieją dwa sposoby wprowadzania obwiedni zlewni do rysunku: wszystkie w sposób automatyczny lub pojedynczo na podstawie podania numeru działu wodnego lub wskazania punktu położonego we wnętrzu zlewni. Dane poszczególnych zlewni są dostępne w Eksploratorze (rys. 2) i zawierają takie informacje o każdym z podobszarów, jak: numer ID zlewni i jej typ, obszar, objętość i głębokość (w przypadku niecki).

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS