Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

Wojciech Janusz, Jerzy Janusz, Mieczysław Kołodziejczyk

Komparator łat kodowych

Łaty do niwelacji precyzyjnej z tradycyjnym, równomiernym podziałem podlegają okresowym kontrolom polegającym na wyznaczaniu przypadkowych i systematycznych odchyłek rozmieszczenia kresek podziału w stosunku do rozmieszczenia wzorcowego [6], [7]. Bardziej złożony jest problem dokonywania okresowych kontroli łat przystosowanych do niwelatorów cyfrowych – z zakodowanym, nierównomiernym rozmieszczeniem i zróżnicowaną grubością kresek.

Wynika to stąd, że w przypadku łaty kodowej rozmieszczenie kresek i dobór ich grubości spełniają graficznie algorytm, którego rozszyfrowanie i przetworzenie do systemu metrycznego nie jest dokonywane przez obserwatora, lecz przez odpowiednio zaprogramowany niwelator cyfrowy. Niwelator taki „odczytuje” widoczny fragment podziału łaty przy użyciu kamery CCD, porównuje go z obrazem całej podziałki kodowej zgromadzonej w pamięci, oblicza i podaje w formie cyfrowej odległość pionową od stopki łaty do miejsca horyzontu osi celowej. Dostęp do informacji o powiązaniu funkcjonalnym podziału na łacie kodowej i systemu odczytowego niwelatora jest zastrzeżony. Z tego powodu nikt poza producentem nie może określić osobno wartości następujących potencjalnych błędów poszczególnych urządzeń:
1. systematycznej niezgodności długości kodu wzorcowego instrumentu z długością wzorcową – błędu skali niwelatora cyfrowego,
2. systematycznej niezgodności długości kodu łaty (podziału) z długością wzorcową – błędu skali łaty,
3. przypadkowych odchyłek naniesienia kresek podziału (kodu) łaty w stosunku do długości wzorcowej lub kodu wzorcowego niwelatora.
Błąd skali łaty, a prawdopodobnie także błąd skali instrumentu, mogą zmieniać się w czasie. Błędy 1, 2 i 3 nakładają się podczas pracy zestawem przyrządów, co oznacza, że nawet w przypadku gdy podział łat kodowych jest wolny od odchyłek przypadkowych i systematycznych, to wskutek błędu skali instrumentu, mierzone przewyższenie będzie obarczone błędem systematycznym. Dlatego dla umożliwienia analitycznej eliminacji wpływu kombinacji błędów 1 i 2 z wyników pomiarów należy w ramach komparacji wyznaczać wartość współczynnika skali zestawu niwelator cyfrowy – łata kodowa. Pomiar komparacyjny powinien także określić wartość błędu przypadkowego odczytu łaty kodowej w warunkach laboratoryjnych (odpowiednik błędu średniego naniesienia podziału na łacie tradycyjnej) oraz określić wartości błędów grubych pojawiających się przy odczytach skrajnych fragmentów łaty.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS