wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Janusz Bojar

Przetarg (nie)ograniczony

Żadna firma geodezyjna nie działa w próżni, lecz w otoczeniu innych, mniej lub bardziej prężnych, mniej lub bardziej rozbudowanych, mniej lub bardziej ustosunkowanych. Każdy chce mieć zamówienia, zaprzyjaźnionych zleceniodawców i osiągać maksymalny zysk.

Sejm, wychodząc naprzeciw potrzebie uporządkowania sfery zamówień publicznych, uchwalił w 1994 r. ustawę, która następnie była wielokrotnie poprawiana i uszczelniana, a mimo to posiada jeszcze szereg luk, którymi potrafią prześliznąć się nepotyzm i korupcja. Ale naszym zadaniem nie jest szukanie luk w ustawie, tylko raczej sposobów na skorzystanie z jej przepisów. Art. 14 ust. 1 ustawy mówi: Podstawowym trybem udzielania zamówienia publicznego jest przetarg nieograniczony.
Przetarg to:
- forma udzielania zamówienia określonych robót i usług przez publiczne zaproszenie do składania ofert; celem przetargu jest osiągnięcie jak najlepszego wykonania przy najkorzystniejszej cenie (Mała Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 1970);
- rodzaj konkursu organizowanego w celu uzyskania najdogodniejszych warunków wykonania robót (Encyklopedia PWN w trzech tomach, Warszawa 1999).
Wprowadzony przez ustawodawcę przymiotnik nieograniczony informuje i zapewnia, że w przetargu mogą wziąć udział bez jakiegokolwiek ograniczenia wszystkie osoby i firmy, które spełniają warunki określone w ustawie z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Zapewnia on bowiem równość podmiotów gospodarczych (wykonawców) wobec prawa, w myśl art. 6b i art. 16 ustawy.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS