wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Marek Pudło

GeoExplorer

Unowocześniony Geśxplorer firmy Trimble, wzbogacony o nowy system operacyjny Windows CE.NET i bezprzewodowe łącze Bluetooth, to oferta dla wszystkich, którzy zbierając dane na potrzeby GIS, cenią sobie wygodę obsługi i funkcjonalność, przy zachowaniu dokładności. Połączenie odbiornika GPS, komputerka ręcznego i rozszerzonej o rozwiązania ESRI platformy programowej dało instrument, który zaspokoi potrzeby większości użytkowników.

GeoExplorer oferowany jest w dwóch wersjach sprzętowych. GeoXM wyposażono w 8-kanałowy odbiornik GPS, który pozwala uzyskać dokładność pomiaru rzędu 2-5 m, natomiast GeoXT dzięki 12-kanałowemu sensorowi GPS zapewnia precyzję submetrową (30 cm po postprocessingu). Antena jest na stałe wbudowana w urządzenie. Istnieje jednak możliwość podłączenia specjalnej anteny zewnętrznej zarówno mocowanej na tyczce (do dokładniejszych pomiarów), jak również – dzięki magnetycznej wkładce – na dachu samochodu, co pozwala rejestrować wyniki pomiaru w czasie jazdy. GeoExplorer może pracować w trybie autonomicznym GPS lub DGPS w czasie rzeczywistym (przystosowany do odbioru poprawek WAAS i EGNOS), a także w trybie postprocessingu. Ciekawą opcją jest tzw. GPS Pathfinder Express Service: użytkownik wysyła do centrali Trimble’a zebrane obserwacje, gdzie poddawane są korekcji z użyciem poprawek pochodzących z naj bliższej pomiarowi stacji referencyjnej. Dokładniejszy model wyposażono w system eliminacji sygnałów odbitych EVEREST. Zastosowanie nowoczesnej technologii Bluetooth pozwoliło rozszerzyć możliwości GeoExplorera, a także zrezygnować z uciążliwych połączeń kablowych z niektórymi urządzeniami zewnętrznymi. I tak, w prosty sposób można wykorzystywać telefon komórkowy do połączenia z internetem, a w szczególności z serwerami map, ściągnąć tę potrzebną, następnie przesłać ją do odbiornika i – nie tracąc czasu na powrót do biura – kontynuować pracę w terenie. Można przesyłać lub odbierać poprawki korekcyjne DGPS z użyciem GPRS (pakietowa transmisja danych). Oprócz tego do dyspozycji są standardowe porty: szeregowy RS-232 i USB, które służą do komunikacji z komputerem stacjonarnym, drukarką, aparatem cyfrowym czy sensorami zewnętrznymi.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS