Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Marek Pudło

GeoExplorer

Unowocześniony Geśxplorer firmy Trimble, wzbogacony o nowy system operacyjny Windows CE.NET i bezprzewodowe łącze Bluetooth, to oferta dla wszystkich, którzy zbierając dane na potrzeby GIS, cenią sobie wygodę obsługi i funkcjonalność, przy zachowaniu dokładności. Połączenie odbiornika GPS, komputerka ręcznego i rozszerzonej o rozwiązania ESRI platformy programowej dało instrument, który zaspokoi potrzeby większości użytkowników.

GeoExplorer oferowany jest w dwóch wersjach sprzętowych. GeoXM wyposażono w 8-kanałowy odbiornik GPS, który pozwala uzyskać dokładność pomiaru rzędu 2-5 m, natomiast GeoXT dzięki 12-kanałowemu sensorowi GPS zapewnia precyzję submetrową (30 cm po postprocessingu). Antena jest na stałe wbudowana w urządzenie. Istnieje jednak możliwość podłączenia specjalnej anteny zewnętrznej zarówno mocowanej na tyczce (do dokładniejszych pomiarów), jak również – dzięki magnetycznej wkładce – na dachu samochodu, co pozwala rejestrować wyniki pomiaru w czasie jazdy. GeoExplorer może pracować w trybie autonomicznym GPS lub DGPS w czasie rzeczywistym (przystosowany do odbioru poprawek WAAS i EGNOS), a także w trybie postprocessingu. Ciekawą opcją jest tzw. GPS Pathfinder Express Service: użytkownik wysyła do centrali Trimble’a zebrane obserwacje, gdzie poddawane są korekcji z użyciem poprawek pochodzących z naj bliższej pomiarowi stacji referencyjnej. Dokładniejszy model wyposażono w system eliminacji sygnałów odbitych EVEREST. Zastosowanie nowoczesnej technologii Bluetooth pozwoliło rozszerzyć możliwości GeoExplorera, a także zrezygnować z uciążliwych połączeń kablowych z niektórymi urządzeniami zewnętrznymi. I tak, w prosty sposób można wykorzystywać telefon komórkowy do połączenia z internetem, a w szczególności z serwerami map, ściągnąć tę potrzebną, następnie przesłać ją do odbiornika i – nie tracąc czasu na powrót do biura – kontynuować pracę w terenie. Można przesyłać lub odbierać poprawki korekcyjne DGPS z użyciem GPRS (pakietowa transmisja danych). Oprócz tego do dyspozycji są standardowe porty: szeregowy RS-232 i USB, które służą do komunikacji z komputerem stacjonarnym, drukarką, aparatem cyfrowym czy sensorami zewnętrznymi.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS