wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Beata Hejmanowska

Działki do kontroli

Dokładność określenia na ortofotomapie powierzchni działki rolnej

Problem dokładności określenia powierzchni działki w systemie IACS, poza bezpośrednimi skutkami dla rolnika, ma szersze konsekwencje. W przypadku częstego występowania przekroczeń dopuszczonej tolerancji LPIS traci wiarygodność.

LPIS (System Identyfikacji Działek Rolnych) będący ważną częścią IACS-u (Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli) umożliwi ewidencję i zarządzanie bazą danych o działkach rolnych. W systemie dopłat bezpośrednich rolnik co roku wypełnia wniosek o dopłatę, deklarując powierzchnię i typ upraw. Wniosek ten poddawany jest w systemie różnym kontrolom (m.in. o charakterze formalnym i administracyjnym), które mają uniemożliwić np. wielokrotne składanie wniosku na tę samą działkę. Co roku dla wybranej części wniosków wykonywana jest kontrola rzeczywistej powierzchni i typu uprawy. W UE zwykle odbywa się ona z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych: ortofotomap lotniczych (dla określenia powierzchni uprawy) oraz obrazów satelitarnych (dla określenia typu uprawy). Istnieje nawet odpowiedni kalendarz, zgodnie z którym pozyskiwane są wielospektralne dane satelitarne.
Rozporządzenie UE nr 2419/2001 z 11 grudnia 2001 r. (art. 32 pkt 1) określa tolerancję dla różnicy pomiędzy powierzchnią zadeklarowaną przez rolnika we wniosku a rzeczywistą powierzchnią uprawy. Bez konsekwencji można pomylić się w granicach do 3% pomierzonej powierzchni działki (lub 2 ha w przypadku dużych działek). W przypadku niezgodności od 3 do 20% rolnik jest obciążany karą w wysokości dwukrotnej wartości wypłaconej
kwoty dopłaty. Powyżej 20% wyciągane są inne konsekwencje. Należy zauważyć, że proces kontroli przebiega etapowo, tzn. na podstawie danych teledetekcyjnych dokonywana jest określona, wstępna selekcja wniosków. Działki, które nie mieszczą się w tolerancji, poddawane są kontroli bezpośredniej. Kary dla rolnika są wymierzane jedynie w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy deklarowaną a rzeczywistą powierzchnią działki rolnej uzyskaną na podstawie pomiaru bezpośredniego.
W Polsce bazą dla LPIS-u jest ewidencja gruntów (zarówno jej cześć opisowa, jak i graficzna). Czasami działka rolna (czyli definiowana przestrzennie przez jeden typ uprawy) jest równa działce ewidencyjnej, czasami uprawiany jest tylko fragment działki ewidencyjnej, bo pozostałą jej część stanowi np. las. Działka rolna może także składać się z kilku działek ewidencyjnych. Określenie rzeczywistej powierzchni działki rolnej, poprzez wycięcie z niej części nieuprawianej, wykonywane jest na podstawie ortofotomapy. Ze względu na różny stopień rozdrobnienia działek wykorzystywane są ortofotomapy o różnej rozdzielczości przestrzennej. W Polsce południowej ortofotomapy będą wyprodukowane z wielkością piksela 0,25 m, a w pozostałych przypadkach – 0,5 m (Preuss R., Kurczyński Z., 2002).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS