Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Beata Hejmanowska

Działki do kontroli

Dokładność określenia na ortofotomapie powierzchni działki rolnej

Problem dokładności określenia powierzchni działki w systemie IACS, poza bezpośrednimi skutkami dla rolnika, ma szersze konsekwencje. W przypadku częstego występowania przekroczeń dopuszczonej tolerancji LPIS traci wiarygodność.

LPIS (System Identyfikacji Działek Rolnych) będący ważną częścią IACS-u (Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli) umożliwi ewidencję i zarządzanie bazą danych o działkach rolnych. W systemie dopłat bezpośrednich rolnik co roku wypełnia wniosek o dopłatę, deklarując powierzchnię i typ upraw. Wniosek ten poddawany jest w systemie różnym kontrolom (m.in. o charakterze formalnym i administracyjnym), które mają uniemożliwić np. wielokrotne składanie wniosku na tę samą działkę. Co roku dla wybranej części wniosków wykonywana jest kontrola rzeczywistej powierzchni i typu uprawy. W UE zwykle odbywa się ona z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych: ortofotomap lotniczych (dla określenia powierzchni uprawy) oraz obrazów satelitarnych (dla określenia typu uprawy). Istnieje nawet odpowiedni kalendarz, zgodnie z którym pozyskiwane są wielospektralne dane satelitarne.
Rozporządzenie UE nr 2419/2001 z 11 grudnia 2001 r. (art. 32 pkt 1) określa tolerancję dla różnicy pomiędzy powierzchnią zadeklarowaną przez rolnika we wniosku a rzeczywistą powierzchnią uprawy. Bez konsekwencji można pomylić się w granicach do 3% pomierzonej powierzchni działki (lub 2 ha w przypadku dużych działek). W przypadku niezgodności od 3 do 20% rolnik jest obciążany karą w wysokości dwukrotnej wartości wypłaconej
kwoty dopłaty. Powyżej 20% wyciągane są inne konsekwencje. Należy zauważyć, że proces kontroli przebiega etapowo, tzn. na podstawie danych teledetekcyjnych dokonywana jest określona, wstępna selekcja wniosków. Działki, które nie mieszczą się w tolerancji, poddawane są kontroli bezpośredniej. Kary dla rolnika są wymierzane jedynie w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy deklarowaną a rzeczywistą powierzchnią działki rolnej uzyskaną na podstawie pomiaru bezpośredniego.
W Polsce bazą dla LPIS-u jest ewidencja gruntów (zarówno jej cześć opisowa, jak i graficzna). Czasami działka rolna (czyli definiowana przestrzennie przez jeden typ uprawy) jest równa działce ewidencyjnej, czasami uprawiany jest tylko fragment działki ewidencyjnej, bo pozostałą jej część stanowi np. las. Działka rolna może także składać się z kilku działek ewidencyjnych. Określenie rzeczywistej powierzchni działki rolnej, poprzez wycięcie z niej części nieuprawianej, wykonywane jest na podstawie ortofotomapy. Ze względu na różny stopień rozdrobnienia działek wykorzystywane są ortofotomapy o różnej rozdzielczości przestrzennej. W Polsce południowej ortofotomapy będą wyprodukowane z wielkością piksela 0,25 m, a w pozostałych przypadkach – 0,5 m (Preuss R., Kurczyński Z., 2002).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama