wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Adam Klimek, Olgierd Dzięcielski, Marian E. Nikel, Janusz Wenta

Od ręki i automatycznie

Instytucjonalne i jakościowe warunki wiarygodności katastru

Wpis dotyczący przebiegu granic działek dokonywany jest w ewidencji gruntów w terminie do trzech dni od daty wpływu dokumentacji geodezyjnej, wpis praw – w ciągu doby od daty wpływu dokumentów z sądu, a na wyrys z mapy i wypis z rejestru czeka się nie dłużej niż trzy dni, przy czym w znacznej liczbie przypadków dokumenty wydawane są „od ręki”. W księgach wieczystych czas oczekiwania na wpis czy wypis nie przekracza dwóch tygodni. Czy to jest możliwe? Okazuje się, że w Wejherowie – tak.

Po co nam sprawny kataster?
Polska w 2004 roku stanie się członkiem Unii Europejskiej. Aby być równorzędnym partnerem, musimy osiągnąć sprawność funkcjonowania państwa porównywalną z krajami zachodnioeuropejskimi. W tym celu potrzebne są:
- Reforma finansów publicznych. Reforma ta powinna uwzględnić trwały majątek państwa, jakim są grunty i związane z nim obiekty stworzone w procesach inwestycyjnych, które od zawsze były źródłem podatków. Ocenia się, że w Polsce przychody gmin z tego tytułu stanowią ok. 20% ich budżetu. Jednak wadliwie funkcjonujący system ewidencjonowania przedmiotów opodatkowania powoduje, iż znaczna część nieruchomości nie jest objęta podatkiem lub nie jest właściwie zaewidencjonowana, a grunty nie są prawidłowo kwalifikowane pod względem jakości i sposobu użytkowania. Ministerstwo Finansów szacuje, że samo uszczelnienie systemu podatkowego zwiększyłoby przychody gmin z tego tytułu o ponad 20%. Do kompleksowego uporządkowania systemu podatkowego niezbędny jest należycie funkcjonujący i wiarygodny kataster.
- Środki inwestycyjne. Ziemia i związane z nią obiekty trwałe są doskonałym źródłem finansowania. Przykładem wprowadzenia do gospodarki znacznych środków inwestycyjnych i poprzez to pobudzenia i szybkiego rozwoju gospodarczego może być powszechna akcja kredytowa przeprowadzona w Austrii i Niemczech w okresie międzywojennym. Ten oparty na hipotece kredyt był następstwem uporządkowania praw własności i zaistnienia
dwóch ważnych instytucji: jednolitej hipoteki oraz jednolitego katastru gruntowego. W Polsce hipoteka jako zabezpieczenie stosowana jest w niewielkiej skali, a kredyt hipoteczny jest w dalszym ciągu mało powszechny. Porównując zaangażowanie hipoteki w Niemczech, Austrii czy Francji (sięgające 80% nieruchomości) z sytuacją w Polsce (nie więcej niż 20%), należy stwierdzić, iż istnieje możliwość wprowadzenia do obrotu gospodarczego znacznych środków finansowych. O znaczeniu hipoteki świadczyć może wartość brutto samych tylko budynków i budowli w Polsce szacowana przez GUS na 967,9 mld zł (stan na 2000 rok).
- Mechanizmy gwarantujące ochronę praw własności. Najważniejszym dla państwa i jego obywateli przedmiotem własności jest ziemia i związane z nią inwestycje. W związku z tym do zaspokojenia podstawowych potrzeb i uzyskania zadowolenia społeczeństwa konieczne jest zapewnienie ładu i porządku na gruncie. Celowi temu służy założenie na terytorium całego państwa jednolitych ksiąg wieczystych, gwarantujących prawo własności. Z tak pojętą i urządzoną instytucją ksiąg wieczystych ściśle łączy się kataster, który przez pomiary i sporządzenie map określa położenie i wielkość posiadanego gruntu, umożliwiając odnowienie przebiegu granic w razie ich zatarcia lub samowolnej zmiany. W Polsce gwarantowana konstytucyjnie ochrona praw własności jest w praktyce mało skuteczna. Stany prawne wielu gruntów są niejasne, często nieznane są przebiegi granic własności. Zdarza się, że czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej przekracza rok.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS