Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Adam Klimek, Olgierd Dzięcielski, Marian E. Nikel, Janusz Wenta

Od ręki i automatycznie

Instytucjonalne i jakościowe warunki wiarygodności katastru

Wpis dotyczący przebiegu granic działek dokonywany jest w ewidencji gruntów w terminie do trzech dni od daty wpływu dokumentacji geodezyjnej, wpis praw – w ciągu doby od daty wpływu dokumentów z sądu, a na wyrys z mapy i wypis z rejestru czeka się nie dłużej niż trzy dni, przy czym w znacznej liczbie przypadków dokumenty wydawane są „od ręki”. W księgach wieczystych czas oczekiwania na wpis czy wypis nie przekracza dwóch tygodni. Czy to jest możliwe? Okazuje się, że w Wejherowie – tak.

Po co nam sprawny kataster?
Polska w 2004 roku stanie się członkiem Unii Europejskiej. Aby być równorzędnym partnerem, musimy osiągnąć sprawność funkcjonowania państwa porównywalną z krajami zachodnioeuropejskimi. W tym celu potrzebne są:
- Reforma finansów publicznych. Reforma ta powinna uwzględnić trwały majątek państwa, jakim są grunty i związane z nim obiekty stworzone w procesach inwestycyjnych, które od zawsze były źródłem podatków. Ocenia się, że w Polsce przychody gmin z tego tytułu stanowią ok. 20% ich budżetu. Jednak wadliwie funkcjonujący system ewidencjonowania przedmiotów opodatkowania powoduje, iż znaczna część nieruchomości nie jest objęta podatkiem lub nie jest właściwie zaewidencjonowana, a grunty nie są prawidłowo kwalifikowane pod względem jakości i sposobu użytkowania. Ministerstwo Finansów szacuje, że samo uszczelnienie systemu podatkowego zwiększyłoby przychody gmin z tego tytułu o ponad 20%. Do kompleksowego uporządkowania systemu podatkowego niezbędny jest należycie funkcjonujący i wiarygodny kataster.
- Środki inwestycyjne. Ziemia i związane z nią obiekty trwałe są doskonałym źródłem finansowania. Przykładem wprowadzenia do gospodarki znacznych środków inwestycyjnych i poprzez to pobudzenia i szybkiego rozwoju gospodarczego może być powszechna akcja kredytowa przeprowadzona w Austrii i Niemczech w okresie międzywojennym. Ten oparty na hipotece kredyt był następstwem uporządkowania praw własności i zaistnienia
dwóch ważnych instytucji: jednolitej hipoteki oraz jednolitego katastru gruntowego. W Polsce hipoteka jako zabezpieczenie stosowana jest w niewielkiej skali, a kredyt hipoteczny jest w dalszym ciągu mało powszechny. Porównując zaangażowanie hipoteki w Niemczech, Austrii czy Francji (sięgające 80% nieruchomości) z sytuacją w Polsce (nie więcej niż 20%), należy stwierdzić, iż istnieje możliwość wprowadzenia do obrotu gospodarczego znacznych środków finansowych. O znaczeniu hipoteki świadczyć może wartość brutto samych tylko budynków i budowli w Polsce szacowana przez GUS na 967,9 mld zł (stan na 2000 rok).
- Mechanizmy gwarantujące ochronę praw własności. Najważniejszym dla państwa i jego obywateli przedmiotem własności jest ziemia i związane z nią inwestycje. W związku z tym do zaspokojenia podstawowych potrzeb i uzyskania zadowolenia społeczeństwa konieczne jest zapewnienie ładu i porządku na gruncie. Celowi temu służy założenie na terytorium całego państwa jednolitych ksiąg wieczystych, gwarantujących prawo własności. Z tak pojętą i urządzoną instytucją ksiąg wieczystych ściśle łączy się kataster, który przez pomiary i sporządzenie map określa położenie i wielkość posiadanego gruntu, umożliwiając odnowienie przebiegu granic w razie ich zatarcia lub samowolnej zmiany. W Polsce gwarantowana konstytucyjnie ochrona praw własności jest w praktyce mało skuteczna. Stany prawne wielu gruntów są niejasne, często nieznane są przebiegi granic własności. Zdarza się, że czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej przekracza rok.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama