wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Marek Studencki

GIS dla planisty

W ramach tematyki prezentowanej na konferencji „GIS w praktyce” warto zatrzymać się nad spojrzeniem na rolę GIS-u pod kątem planowania przestrzennego przedstawionym przez niegeodetę dr. Jarosława T. Czochańskiego z Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Gdańskiego. Z przytoczonych przez niego badań wynika, że tylko 20% zatrudnionych w administracji publicznej wykorzystuje GIS w pracy. Z kolei tylko 20% z nich potrafi profesjonalnie posługiwać się technologiami GIS-owskimi.

Według Czochańskiego zamieszanie związane ze stosowaniem różnorodnych definicji systemów informacji przestrzennej jest nie tylko polską specjalności ą. Choć już w 1990 r. prof. Jerzy Gaździcki podjął u nas próbę zdefiniowania takich pojęć, jak SIP, GIS i SIT, to do dzisiaj obok nich używa się kilkunastu najprzeróżniejszych nazw, czasami tłumacząc wprost angielskie akronimy, mieszając ze sobą terminy lub kierując się zwykłymi przyzwyczajeniami. W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania GIS-em w planowaniu przestrzennym. W Polsce jest on już dość powszechny na poziomie regionalnym i ponadregionalnym. Regułą jest jednak to, że im niższy szczebel administracji, tym gorsze jest nasycenie tymi systemami i stopień przygotowania pracowników do ich obsługi.
Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 20% zatrudnionych w administracji publicznej wykorzystuje GIS w pracy. Z kolei tylko 20% z nich potrafi profesjonalnie posługiwać się technologiami GIS-owskimi. Statystyki mówią też, że jedynie 30% planistów wykorzystuje GIS w swych opracowaniach, a tylko 10% ich produktów klienci odbierają w postaci cyfrowej.
Z chronologii dochodzenia do dzisiejszego umocowania prawnego SIP-u w Polsce można wywnioskować, że proces ten miał charakter falowy, wynikający z wywoływania co kilka lat tego tematu i długich okresów ciszy pomiędzy nimi. Podobnie jak w geodezji i kartografii prawo tworzone w planowaniu przestrzennym jest niespójne. Przykładem może być brak rozporządzeń określających, w jakich skalach mają być opracowywane poszczególne plany zagospodarowania terenu. Innym problemem samorządów jest to, że w wielu przypadkach nie dysponują one mapami w odpowiedniej skali. Antidotum na tę bolączkę planistów mogłaby być Baza Danych Topograficznych, która docelowo powinna zawierać aktualne dane cyfrowe dla skali 1:10 000 wraz z numerycznym modelem terenu i ortofotomapą. Na razie to jednak jeszcze melodia przyszłości. Inne przeszkody, jakie wymieniają twórcy SIP-u, to: zbyt niskie nakłady finansowe, brak współpracy pomiędzy administracją szczebla powiatowego i wojewódzkiego (wynikający z uwarunkowań prawnych) oraz dublowanie tworzonych systemów.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS