Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Marek Studencki

GIS dla planisty

W ramach tematyki prezentowanej na konferencji „GIS w praktyce” warto zatrzymać się nad spojrzeniem na rolę GIS-u pod kątem planowania przestrzennego przedstawionym przez niegeodetę dr. Jarosława T. Czochańskiego z Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Gdańskiego. Z przytoczonych przez niego badań wynika, że tylko 20% zatrudnionych w administracji publicznej wykorzystuje GIS w pracy. Z kolei tylko 20% z nich potrafi profesjonalnie posługiwać się technologiami GIS-owskimi.

Według Czochańskiego zamieszanie związane ze stosowaniem różnorodnych definicji systemów informacji przestrzennej jest nie tylko polską specjalności ą. Choć już w 1990 r. prof. Jerzy Gaździcki podjął u nas próbę zdefiniowania takich pojęć, jak SIP, GIS i SIT, to do dzisiaj obok nich używa się kilkunastu najprzeróżniejszych nazw, czasami tłumacząc wprost angielskie akronimy, mieszając ze sobą terminy lub kierując się zwykłymi przyzwyczajeniami. W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania GIS-em w planowaniu przestrzennym. W Polsce jest on już dość powszechny na poziomie regionalnym i ponadregionalnym. Regułą jest jednak to, że im niższy szczebel administracji, tym gorsze jest nasycenie tymi systemami i stopień przygotowania pracowników do ich obsługi.
Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 20% zatrudnionych w administracji publicznej wykorzystuje GIS w pracy. Z kolei tylko 20% z nich potrafi profesjonalnie posługiwać się technologiami GIS-owskimi. Statystyki mówią też, że jedynie 30% planistów wykorzystuje GIS w swych opracowaniach, a tylko 10% ich produktów klienci odbierają w postaci cyfrowej.
Z chronologii dochodzenia do dzisiejszego umocowania prawnego SIP-u w Polsce można wywnioskować, że proces ten miał charakter falowy, wynikający z wywoływania co kilka lat tego tematu i długich okresów ciszy pomiędzy nimi. Podobnie jak w geodezji i kartografii prawo tworzone w planowaniu przestrzennym jest niespójne. Przykładem może być brak rozporządzeń określających, w jakich skalach mają być opracowywane poszczególne plany zagospodarowania terenu. Innym problemem samorządów jest to, że w wielu przypadkach nie dysponują one mapami w odpowiedniej skali. Antidotum na tę bolączkę planistów mogłaby być Baza Danych Topograficznych, która docelowo powinna zawierać aktualne dane cyfrowe dla skali 1:10 000 wraz z numerycznym modelem terenu i ortofotomapą. Na razie to jednak jeszcze melodia przyszłości. Inne przeszkody, jakie wymieniają twórcy SIP-u, to: zbyt niskie nakłady finansowe, brak współpracy pomiędzy administracją szczebla powiatowego i wojewódzkiego (wynikający z uwarunkowań prawnych) oraz dublowanie tworzonych systemów.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama