wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Maciej Antosiewicz, Jarosław Wawrzyn, Leszek Jaworski, Anna Świątek

Pewniej i taniej

Praktyczne wykorzystanie systemu ASG-PL
Powstała na Śląsku sieć ASG-PL jest obecnie udostępniona geodetom do testów. Na razie wyniki otrzymane z serwisu nie mogą być zamieszczane jako dokument w sprawozdaniach. Jednak docelowo sieć będzie służyć geodetom pomocą, a rezultaty jej pracy mają być urzędowo uznawane. W poprzednim artykule opisaliśmy, w jaki sposób pracować z serwisem internetowym [GEODETA 10/2003]. Dziś – konkretne przykłady zastosowań ASG-PL.

Dla geodetów Śląsk jest rejonem szczególnie trudnym. Działalność przemysłu wydobywczego powoduje duże i częste dyslokacje gruntu, a tym samym przemieszczanie się osnowy. Wychodząc w pole, nigdy nie można być pewnym, czy współrzędne punktów wybranych jako nawiązanie są jeszcze aktualne. W rozwiązaniu tego właśnie problemu pomóc ma sieć ASG-PL. Położenie jej punktów jest dzień po dniu monitorowane w nawiązaniu do odległych punktów zlokalizowanych na terenach o dużej stabilności, pracujących w serwisach międzynarodowych. Współrzędne są więc pewne, a każda ich zmiana jest natychmiast kontrolowana pod kątem możliwości wystąpienia przemieszczenia punktu i ewentualnych błędów jego wyznaczenia. Dlatego ASG-PL będzie mogła służyć każdemu geodecie wykorzystującemu technikę GPS do sprawdzenia użytych w pomiarach punktów nawiązania.

Wyliczanie współrzędnych punktów w nawiązaniu do osnowy państwowej
Wyobraźmy sobie, że trzeba założyć kilka par punktów osnowy III klasy dla celów ewidencji gruntów. Obszar prac znajduje się w rejonie znacznych szkód górniczych, a dodatkowo sąsiedztwo granicy państwa powoduje, że dostęp do punktów osnowy państwowej mogących stanowić nawiązanie sieci jest bardzo ograniczony. Z uwagi na szkody górnicze punkty sieci POLREF na Śląsku zostały tak zlokalizowane, by omijać rejony przemieszczeń. Dlatego dowiązanie do najbliższych punktów POLREF-u, nawet dla małego powierzchniowo obiektu, wiąże się z koniecznością przejechania dodatkowych kilkuset kilometrów. Jak znaleźć najbardziej ekonomiczne rozwiązanie tego zadania?

- Wariant I – dowiązanie do osnowy klasycznej
Przykładem mogą być prace przeprowadzone na obiekcie zlokalizowanym na południu gminy Zebrzydowice (rys. 1), dla którego wyznaczono współrzędne x, y par punktów osnowy III klasy dla celów ewidencji gruntów.
Wykonawca ze względu na koszty zdecydował się na nawiązanie do 4 najbliższych punktów osnowy poziomej II klasy usytuowanych, siłą rzeczy, po jednej stronie obiektu. Sieć złożoną z 10 punktów pomierzono za pomocą dwuczęstotliwościowych odbiorników GPS, uzyskując w wyniku pomiaru 45 wektorów o długościach od 180 do 4400 m, które poddano wyrównaniu w układzie geocentrycznym XYZ. Przeciętna wartość poprawki w wyrównaniu swobodnym wyniosła 0,0013 m, a maksymalna 0,0050 m. Istotniejsza jest jednak analiza nawiązania poziomego sieci do układu państwowego, która jednoznacznie potwierdza występowanie szkód górniczych w tym rejonie.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS