Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Maciej Antosiewicz, Jarosław Wawrzyn, Leszek Jaworski, Anna Świątek

Pewniej i taniej

Praktyczne wykorzystanie systemu ASG-PL
Powstała na Śląsku sieć ASG-PL jest obecnie udostępniona geodetom do testów. Na razie wyniki otrzymane z serwisu nie mogą być zamieszczane jako dokument w sprawozdaniach. Jednak docelowo sieć będzie służyć geodetom pomocą, a rezultaty jej pracy mają być urzędowo uznawane. W poprzednim artykule opisaliśmy, w jaki sposób pracować z serwisem internetowym [GEODETA 10/2003]. Dziś – konkretne przykłady zastosowań ASG-PL.

Dla geodetów Śląsk jest rejonem szczególnie trudnym. Działalność przemysłu wydobywczego powoduje duże i częste dyslokacje gruntu, a tym samym przemieszczanie się osnowy. Wychodząc w pole, nigdy nie można być pewnym, czy współrzędne punktów wybranych jako nawiązanie są jeszcze aktualne. W rozwiązaniu tego właśnie problemu pomóc ma sieć ASG-PL. Położenie jej punktów jest dzień po dniu monitorowane w nawiązaniu do odległych punktów zlokalizowanych na terenach o dużej stabilności, pracujących w serwisach międzynarodowych. Współrzędne są więc pewne, a każda ich zmiana jest natychmiast kontrolowana pod kątem możliwości wystąpienia przemieszczenia punktu i ewentualnych błędów jego wyznaczenia. Dlatego ASG-PL będzie mogła służyć każdemu geodecie wykorzystującemu technikę GPS do sprawdzenia użytych w pomiarach punktów nawiązania.

Wyliczanie współrzędnych punktów w nawiązaniu do osnowy państwowej
Wyobraźmy sobie, że trzeba założyć kilka par punktów osnowy III klasy dla celów ewidencji gruntów. Obszar prac znajduje się w rejonie znacznych szkód górniczych, a dodatkowo sąsiedztwo granicy państwa powoduje, że dostęp do punktów osnowy państwowej mogących stanowić nawiązanie sieci jest bardzo ograniczony. Z uwagi na szkody górnicze punkty sieci POLREF na Śląsku zostały tak zlokalizowane, by omijać rejony przemieszczeń. Dlatego dowiązanie do najbliższych punktów POLREF-u, nawet dla małego powierzchniowo obiektu, wiąże się z koniecznością przejechania dodatkowych kilkuset kilometrów. Jak znaleźć najbardziej ekonomiczne rozwiązanie tego zadania?

- Wariant I – dowiązanie do osnowy klasycznej
Przykładem mogą być prace przeprowadzone na obiekcie zlokalizowanym na południu gminy Zebrzydowice (rys. 1), dla którego wyznaczono współrzędne x, y par punktów osnowy III klasy dla celów ewidencji gruntów.
Wykonawca ze względu na koszty zdecydował się na nawiązanie do 4 najbliższych punktów osnowy poziomej II klasy usytuowanych, siłą rzeczy, po jednej stronie obiektu. Sieć złożoną z 10 punktów pomierzono za pomocą dwuczęstotliwościowych odbiorników GPS, uzyskując w wyniku pomiaru 45 wektorów o długościach od 180 do 4400 m, które poddano wyrównaniu w układzie geocentrycznym XYZ. Przeciętna wartość poprawki w wyrównaniu swobodnym wyniosła 0,0013 m, a maksymalna 0,0050 m. Istotniejsza jest jednak analiza nawiązania poziomego sieci do układu państwowego, która jednoznacznie potwierdza występowanie szkód górniczych w tym rejonie.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama