wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

redakcja

Niewiele nowości

Prezentowane na kolejnych stronach instrumenty potwierdzają spostrzeżenia z tegorocznych Targów GEA o wyhamowaniu wyścigu producentów tachimetrów. Tylko Leica, Sokkia i Trimble wypuściły w tym roku nowe modele, a Nikon i Pentax zdecydowały się na wprowadzenie pewnych zmian do znanych już użytkownikom serii.

Nowości wprowadzone na polski rynek w ciągu ostatniego roku to seria TCR 403 power firmy Leica, serie SET x030R i SET x010M oraz 2-sekundowy model do serii x30R firmy Sokkia, a także tachimetr 5503 DR Trimble’a .
Rodzina instrumentów TPS 1100 firmy Leica zyskała nową funkcję PowerSearch, czyli automatyczne wyszukiwanie reflektora w przestrzeni. Zmodyfikowane serie Nikona to NPL 352/332 (poprawiona dokładność pomiaru odległości oraz zwiększony zasięg dla pomiaru bezlustrowego) oraz DTM 352/332 (zmiana powiększenia lunety i zasięgu pomiaru). W serii Trimble 5600 (DR300+) zwiększono maksymalny zasięg pomiaru bez lustra do 800 m, a w instrumentach Pentaksa pojawiła się klawiatura alfanumeryczna. W tabelach na kolejnych stronach zebraliśmy wszystkie typy tachimetrów elektronicznych dostępnych na polskim rynku. Instrumenty zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej według marek. Dane publikowane w zestawieniu oparte są na parametrach podawanych przez producentów w oficjalnych prospektach, instrukcjach i informacjach technicznych. Dane te, podobnie jak ceny i okres gwarancji, konsultowaliśmy z polskimi przedstawicielami producentów.

Pomiar kątów
Odchylenie standardowe pomiaru kąta to najważniejszy parametr charakteryzujący dokładność teodolitu. Jego wartość decyduje o klasie instrumentu. Dokładność pomiaru kąta podawana jest zgodnie z norm ą DIN 18723 lub ISO 12 857.

Pomiar odległości
Zasięgi dalmierzy podano dla dobrych warunków atmosferycznych. Dokładność pomiaru odległości (odchylenie standardowe) zależy od mierzonego dystansu – składa się z dwóch członów: stałego, wyrażonego w mm, oraz zmiennego, zależnego od odległości i wyrażonego w ppm, czyli milionowych częściach mierzonego odcinka. Zatem odchylenie standardowe pomiaru 1000-metrowego odcinka instrumentem o dokładności 5 mm + 3 ppm wyniesie 8 mm. Dokładności dalmierzy podajemy dla precyzyjnego trybu pomiaru (pojedynczy, dokładny). Parametr „czas pomiaru w trybie dokładnym” jest czasem tzw. pomiaru inicjalnego – pierwszego w serii dla tej samej pikiety (odstępy między kolejnymi pomiarami są z reguły krótsze). Natomiast „czas pomiaru w trybie trackingu” (pomiar ciągły) podawany jest w tabelach jako interwał między poszczególnymi pomiarami.
Parametr „możliwość pomiaru bez lustra i folii pomiarowej” dotyczy odległości mierzonej bezpośrednio do obiektu (bez dodatkowych elementów odbijających). Dokładność takiego pomiaru podawana jest, podobnie jak przy pomiarze do lustra, w mm + ppm, z wyjątkiem kilku przypadków, gdy wyrażona jest tylko w mm (ze względu na niewielki zasięg takiego pomiaru liczba ppm nie ma tu wielkiego znaczenia). Pomiarów na znaczki (folia pomiarowa, odblaskowa) można dokonywać prawie każdym typem tachimetru, a zasięg zależy od wielkości znaczka (w niektórych instrumentach informacja o maksymalnym zasięgu umieszczona została w uwagach).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS