redakcja
Niewiele nowości
Prezentowane na kolejnych stronach instrumenty potwierdzają spostrzeżenia z tegorocznych Targów GEA o wyhamowaniu wyścigu producentów tachimetrów. Tylko Leica, Sokkia i Trimble wypuściły w tym roku nowe modele, a Nikon i Pentax zdecydowały się na wprowadzenie pewnych zmian do znanych już użytkownikom serii.
|
Nowości wprowadzone na polski rynek w ciągu ostatniego roku to seria TCR 403 power firmy Leica, serie SET x030R i SET x010M oraz 2-sekundowy model do serii x30R firmy Sokkia, a także tachimetr 5503 DR Trimble’a . Rodzina instrumentów TPS 1100 firmy Leica zyskała nową funkcję PowerSearch, czyli automatyczne wyszukiwanie reflektora w przestrzeni. Zmodyfikowane serie Nikona to NPL 352/332 (poprawiona dokładność pomiaru odległości oraz zwiększony zasięg dla pomiaru bezlustrowego) oraz DTM 352/332 (zmiana powiększenia lunety i zasięgu pomiaru). W serii Trimble 5600 (DR300+) zwiększono maksymalny zasięg pomiaru bez lustra do 800 m, a w instrumentach Pentaksa pojawiła się klawiatura alfanumeryczna. W tabelach na kolejnych stronach zebraliśmy wszystkie typy tachimetrów elektronicznych dostępnych na polskim rynku. Instrumenty zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej według marek. Dane publikowane w zestawieniu oparte są na parametrach podawanych przez producentów w oficjalnych prospektach, instrukcjach i informacjach technicznych. Dane te, podobnie jak ceny i okres gwarancji, konsultowaliśmy z polskimi przedstawicielami producentów.
Pomiar kątów Odchylenie standardowe pomiaru kąta to najważniejszy parametr charakteryzujący dokładność teodolitu. Jego wartość decyduje o klasie instrumentu. Dokładność pomiaru kąta podawana jest zgodnie z norm ą DIN 18723 lub ISO 12 857.
Pomiar odległości Zasięgi dalmierzy podano dla dobrych warunków atmosferycznych. Dokładność pomiaru odległości (odchylenie standardowe) zależy od mierzonego dystansu – składa się z dwóch członów: stałego, wyrażonego w mm, oraz zmiennego, zależnego od odległości i wyrażonego w ppm, czyli milionowych częściach mierzonego odcinka. Zatem odchylenie standardowe pomiaru 1000-metrowego odcinka instrumentem o dokładności 5 mm + 3 ppm wyniesie 8 mm. Dokładności dalmierzy podajemy dla precyzyjnego trybu pomiaru (pojedynczy, dokładny). Parametr „czas pomiaru w trybie dokładnym” jest czasem tzw. pomiaru inicjalnego – pierwszego w serii dla tej samej pikiety (odstępy między kolejnymi pomiarami są z reguły krótsze). Natomiast „czas pomiaru w trybie trackingu” (pomiar ciągły) podawany jest w tabelach jako interwał między poszczególnymi pomiarami. Parametr „możliwość pomiaru bez lustra i folii pomiarowej” dotyczy odległości mierzonej bezpośrednio do obiektu (bez dodatkowych elementów odbijających). Dokładność takiego pomiaru podawana jest, podobnie jak przy pomiarze do lustra, w mm + ppm, z wyjątkiem kilku przypadków, gdy wyrażona jest tylko w mm (ze względu na niewielki zasięg takiego pomiaru liczba ppm nie ma tu wielkiego znaczenia). Pomiarów na znaczki (folia pomiarowa, odblaskowa) można dokonywać prawie każdym typem tachimetru, a zasięg zależy od wielkości znaczka (w niektórych instrumentach informacja o maksymalnym zasięgu umieszczona została w uwagach).
Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY
powrót
|