wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Adolf Jankowski

Bez cienia podejrzeń

Czy w świetle ustawy o pracownikach samorządowych pracownik starostwa zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty ds. geodezji i kartografii może prowadzić działalność gospodarczą (usługi geodezyjno-kartograficzne) na terenie tegoż starostwa, a w szczególności brać udział w przetargach organizowanych przez administrację szczebla gminnego?

Zjawisko wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych (tzw. dorabiania) przez urzędników, poza aspektem etyczno-moralnym, który podlega ocenie środowiskowej, niewątpliwie posiada istotny aspekt prawny. Jest nim konstytucyjna zasada wolności gospodarczej i jej skutki dla urzędników.
Przyjęta w kwietniu 1997 roku w drodze ogólnonarodowego referendum Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej postanawia w art. 20, iż: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Gwarancję zasady konstytucyjnej wolności działalności gospodarczej zawiera art. 22 ustawy zasadniczej stanowiący, iż ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny (koniunkcja warunków). Wspomniane zasady konstytucyjne są podstawowym kierunkiem przy tworzeniu i interpretacji innych przepisów prawa materialnego, w szczególności opisanych poniżej przepisów o pracownikach samorządowych. O jaki konstytucyjny „ważny interes publiczny” chodzi – pozostawiam do rozstrzygnięcia Czytelnikom.

Podstawowym przepisem kształtującym prawo do wykonywania działalności gospodarczej lub wszelkich dodatkowych zleceń przez pracowników starostwa (w tym również tzw. powiatowych jednostek organizacyjnych: gospodarstw pomocniczych, jednostek budżetowych, zakładów budżetowych powiatu) jest wielokrotnie nowelizowana ustawa z 22 marca 1990 roku – o pracownikach samorządowych. Określa ona status prawny pracowników zatrudnionych w starostwie powiatowym, powiatowych jednostkach organizacyjnych, biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 18 stanowi, iż: „ Pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność”. I od tego momentu zaczynają się wątpliwości interpretacyjne.
W mojej opinii tak sformułowany zapis świadczy o intencji ustawodawcy zmierzającej do zapewnienia bezstronności wykonywania obowiązków urzędnika przy realizacji zadań publicznych w imieniu organu administracji wobec ogółu obywateli. Pracownik samorządowy (w naszym przypadku pracownik wydziału geodezji, pracownik ZUD czy pracownik ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a nie tylko pracownik będący kierownikiem czy inną ważną osobą, o której mowa we wspomnianej ustawie o samorządzie powiatu) nie powinien prowadzić działalności gospodarczej, która mogłaby wywołać chociażby cień podejrzenia o stronniczość lub, co gorsza, o interesowność. Przy czym nie jest tu istotny stan faktyczny, lecz nawet potencjalna możliwość „podejrzenia”.
Wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych przez pracowników samorządowych, stanowiących konkurencję wobec osób prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie, uniemożliwia ponadto art. 15 ust. 2 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych nakazujący „wykonywanie zadań urzędu sumiennie, sprawnie i bezstronnie”, co nie zawsze jest możliwe w przypadku oceny operatów sporządzonych, bądź co bądź, przez konkurencję.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS