wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Anna Grawon

Jubileusz w Katowicach

W uroczystych obchodach 60-lecia Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Katowicach uczestniczyło blisko 400 osób, przede wszystkim uczniów, absolwentów i nauczycieli. Obecnie w skład Zespołu wchodzą Technikum Geodezyjne, Technikum Elektroniczne, Liceum Ogólnokształcące, a także Szkoła Policealna. Jednak początki szkoły wiążą się z uruchomieniem w październiku 1945 roku Jednorocznego Kursu Kreślarsko-Pomiarowego w Katowicach.

Uroczystości jubileuszowe zorganizowane 30 września br. były okazją do spojrzenia wstecz. Dyrektor ZSTiO Anna Grawon przedstawiła historię Technikum Geodezyjnego, a wicedyrekor Halina Bieganowska – historię szkół elektronicznych w Zespole. Początki szkoły sięgają lipca 1945 r., kiedy to zrodził się pomysł, by zorganizować Jednoroczny Kurs Kreślarsko-Pomiarowy w Katowicach przeznaczony dla osób pracujących w zawodzie, a nieposiadających formalnych uprawnień, oraz dla młodych ludzi, którym w zdobyciu wykształcenia przeszkodziła II wojna światowa. Idea ta powstała w kręgu geodetów-entuzjastów, którym przewodniczył ówczesny naczelnik Wydziału Pomiarów Śląsko-Dąbrowskiego Urzędu Wojewódzkiego dr inż. Henryk Leśniok. W dziele tworzenia szkoły towarzyszyli mu inżynierowie Stefan Szancer i Stanisław Majewski. 15 października 1945 r. oficjalnie zainaugurowano zajęcia dla słuchaczy Kursu Kreślarsko-Pomiarowego. W ten sposób położono podwaliny pod rozwój szkolnictwa geodezyjnego w województwie katowickim. 5 miesięcy później, w lutym 1946 roku, zabrzmiał pierwszy dzwonek w Państwowym Gimnazjum Mierniczym w Katowicach, a już we wrześniu tego roku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Miernicze ściśle związane z gimnazjum.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS