Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Matthias Fuhrland

Bez schodzenia pod ziemię

Mierzenie punktów pod powierzchnią z wykorzystaniem systemu ArgusTAT montowanego na tachimetrze

Firma Argus GeoTech po raz kolejny pokazuje, jak niemożliwe staje się możliwe. W GEODECIE 1/2006 zaprezentowaliśmy Oko Argusa – urządzenie do pomiaru tachimetrem zza węgła. Tym razem przekonamy się, jak ze stanowiska na powierzchni wykonywać pomiary pod tą powierzchnią.

Kiedy przydaje się ArgusTAT?
Jeśli zamglenie w szybie kopalnianym lub w tunelu pozwala na pomiar optyczny, to przeniesienie pionu lub kierunku skośnego zwykle odbywa się ze stanowiska na dnie szybu i polega na wykonaniu pomiarów teodolitem i pionownikiem laserowym z określeniem głębokości szybu za pomocą zwykłej taśmy mierniczej. Pomiar optyczny z dna szybu może się jednak okazać bardzo utrudniony lub nawet niemożliwy np. z powodu cieknącej z góry wody. Innym złożonym problemem jest wykonanie geodezyjnych pomiarów wstępnych kanalizacji lub podziemnych rurociągów z odpowiednią dokładnością. Typowe systemy pomiarowe wykorzystywane przy sporządzaniu planów sieci komunalnej, takie jak kamery telewizyjne, radiowe systemy lokalizacyjne czy skanery laserowe 3D, nie potrafią określić pozycji i przebiegu rur w trzech wymiarach. We wszystkich wymienionych przypadkach rozwiązaniem jest ArgusTAT (Total Station Attachment with Telescope).
Modułowy system ArgusTAT składa się z dwóch części montowanych na zwykłych tachimetrach. Moduł ArgusTA rozszerza funkcjonalność klasycznego tachimetru o dodatkowe możliwości, takie jak pionowanie w dół oraz przenoszenie orientacji pionowej lub skośnej (nieznacznie odchylonej od pionu) np. w głąb szybów kopalnianych. ArgusTAT – uzupełniony mechanicznym teleskopem – może być również wykorzystywany w pomiarach kanalizacji i rurociągów, zapewniając dokładności geodezyjne.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS