wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Matthias Fuhrland

Bez schodzenia pod ziemię

Mierzenie punktów pod powierzchnią z wykorzystaniem systemu ArgusTAT montowanego na tachimetrze

Firma Argus GeoTech po raz kolejny pokazuje, jak niemożliwe staje się możliwe. W GEODECIE 1/2006 zaprezentowaliśmy Oko Argusa – urządzenie do pomiaru tachimetrem zza węgła. Tym razem przekonamy się, jak ze stanowiska na powierzchni wykonywać pomiary pod tą powierzchnią.

Kiedy przydaje się ArgusTAT?
Jeśli zamglenie w szybie kopalnianym lub w tunelu pozwala na pomiar optyczny, to przeniesienie pionu lub kierunku skośnego zwykle odbywa się ze stanowiska na dnie szybu i polega na wykonaniu pomiarów teodolitem i pionownikiem laserowym z określeniem głębokości szybu za pomocą zwykłej taśmy mierniczej. Pomiar optyczny z dna szybu może się jednak okazać bardzo utrudniony lub nawet niemożliwy np. z powodu cieknącej z góry wody. Innym złożonym problemem jest wykonanie geodezyjnych pomiarów wstępnych kanalizacji lub podziemnych rurociągów z odpowiednią dokładnością. Typowe systemy pomiarowe wykorzystywane przy sporządzaniu planów sieci komunalnej, takie jak kamery telewizyjne, radiowe systemy lokalizacyjne czy skanery laserowe 3D, nie potrafią określić pozycji i przebiegu rur w trzech wymiarach. We wszystkich wymienionych przypadkach rozwiązaniem jest ArgusTAT (Total Station Attachment with Telescope).
Modułowy system ArgusTAT składa się z dwóch części montowanych na zwykłych tachimetrach. Moduł ArgusTA rozszerza funkcjonalność klasycznego tachimetru o dodatkowe możliwości, takie jak pionowanie w dół oraz przenoszenie orientacji pionowej lub skośnej (nieznacznie odchylonej od pionu) np. w głąb szybów kopalnianych. ArgusTAT – uzupełniony mechanicznym teleskopem – może być również wykorzystywany w pomiarach kanalizacji i rurociągów, zapewniając dokładności geodezyjne.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS