Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Tomasz Wołowicz

Instrukcje a rzeczywistość

Z jednej strony mamy w geodezji komputery, najnowsze technologie i instrumenty pomiarowe, z drugiej – instrukcje techniczne tworzone w latach 70. Konfrontacja następuje każdego dnia. Skoro zmiany w przepisach nie nadążają za technologią, trzeba uwspółcześnić sposób ich odczytywania i interpretacji.

Niektóre zmiany technologiczne okazały się dla geodezji przełomowe. Przede wszystkim uporano się z odwiecznym problemem, jakim był pomiar odległości. Istotnym skokiem jakościowym stało się też wykorzystanie, najpierw maszyn liczących, a później komputerów, już nie tylko do wykonywania obliczeń, ale do rozwiązywania skomplikowanych zadań, takich jak dynamiczne permanentne układy pomiarowe czy modelowanie trójwymiarowej lub nawet wielowymiarowej przestrzeni.
Na tle tych wszystkich zmian, jakie się dokonują, kiedy do geodezji użytkowej trafiają metody z zakresu geodezji wyższej, astronomii geodezyjnej czy geodezji dynamicznej, nadal niezmiennie funkcjonują instrukcje techniczne spisane w latach 70. I nie ma w tym nic złego, że nadal obowiązują w zakresie wymagań stawianych geodezji, bo te tak naprawdę niewiele się zmieniły. Dokładności wyznaczania elementów będących treścią map gospodarczych są praktycznie stałe. Niewiele zmieniła się też dziedzina obiektów, jakie na mapach są odwzorowywane. Czego więc może dotyczyć to przysłowiowe „ale”?

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS