wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Tomasz Wołowicz

Instrukcje a rzeczywistość

Z jednej strony mamy w geodezji komputery, najnowsze technologie i instrumenty pomiarowe, z drugiej – instrukcje techniczne tworzone w latach 70. Konfrontacja następuje każdego dnia. Skoro zmiany w przepisach nie nadążają za technologią, trzeba uwspółcześnić sposób ich odczytywania i interpretacji.

Niektóre zmiany technologiczne okazały się dla geodezji przełomowe. Przede wszystkim uporano się z odwiecznym problemem, jakim był pomiar odległości. Istotnym skokiem jakościowym stało się też wykorzystanie, najpierw maszyn liczących, a później komputerów, już nie tylko do wykonywania obliczeń, ale do rozwiązywania skomplikowanych zadań, takich jak dynamiczne permanentne układy pomiarowe czy modelowanie trójwymiarowej lub nawet wielowymiarowej przestrzeni.
Na tle tych wszystkich zmian, jakie się dokonują, kiedy do geodezji użytkowej trafiają metody z zakresu geodezji wyższej, astronomii geodezyjnej czy geodezji dynamicznej, nadal niezmiennie funkcjonują instrukcje techniczne spisane w latach 70. I nie ma w tym nic złego, że nadal obowiązują w zakresie wymagań stawianych geodezji, bo te tak naprawdę niewiele się zmieniły. Dokładności wyznaczania elementów będących treścią map gospodarczych są praktycznie stałe. Niewiele zmieniła się też dziedzina obiektów, jakie na mapach są odwzorowywane. Czego więc może dotyczyć to przysłowiowe „ale”?

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt