Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Marek Pudło

Globalna wioska

12. Międzynarodowe Targi INTERGEO, Monachium, 10-12 października

Jest takie coroczne spotkanie geodetów, na które nie trzeba mieć specjalnych zaproszeń, tytułów naukowych czy być zrzeszonym w jakiejś organizacji. To spotkanie gromadzi wszystkich geodetów – młodych i starszych, laików i starych wyjadaczy, kobiety i mężczyzn, mieszkańców różnych zakątków Ziemi. Intergeo to targi, na których spotkać można cały przekrój międzynarodowej społeczności geodezyjnej.

W tym roku dodatkową atrakcją targów Intergeo był towarzyszący im XXXIII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Ta koincydencja imprez sprawiła, że monachijski tydzień (5-13 października) stał się jedną z największych imprez geodezyjnych w tym roku. Teoretyczne spostrzeżenia naukowców dotyczące zalet technologii RTK, prezentowane podczas sesji technicznych FIG, mogły być natychmiast sprawdzone w praktyce. Wystarczył tylko 5-minutowy „transfer” między budynkami. W ogromnych trzech halach czekało kilkunastu wystawców, którzy rozwiewali wszystkie wątpliwości zwiedzających. Producenci sprzętu udostępniali odbiorniki GPS. Można nimi było mierzyć do woli na świeżym powietrzu. Konfigurowane były zestawy RTK, GIS-owe ręczne urządzenia z zewnętrznymi sensorami np. do pomiaru temperatury. Były również instrumenty o dokładnościach metrowych. I, co ciekawe, oprócz znanych w Polsce odbiorników (Topcon, Leica, Trimble, Sokkia, Magellan) były również bardziej „oryginalne”. Chociażby taki Nov­Atel, Crescent czy chińskie wynalazki. Obrotni zwiedzający mogli uzyskać dostęp do serwisów OmniStar czy zalogować się do sieci stacji permanentnych SAPOS i na przykład pomierzyć minipoligon z wykorzystaniem poprawek z niemieckich stacji GPS. Wyniki naszych krótkich pomiarów można było zgrać na przenośną pamięć, poszukać wśród stoisk dostawców oprogramowania do postprocessingu obserwacji GPS i wykonać testowe obliczenia. Nie tylko na firmowych aplikacjach towarzyszących odbiornikom, ale także za pomocą oprogramowania stworzonego przez małe firmy informatyczne. A nuż interfejs mniej znanych aplikacji będzie nam bardziej odpowiadał?

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS