wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Alfons Jacko

Czy musimy czekać na rewolucję?

Pląsów podziałowych ciąg dalszy

Życie zawsze toczy się szybciej, niż można przewidzieć. Legislacyjna machina biurokratyczna nigdy nie nadąża za rozwojem gospodarki. Czyżby konieczna była rewolucja, aby cokolwiek zmieniło się w naszej branży?

Nie jestem zwolennikiem rewolucji, ale zacytuję słowa mego dziadka: „wojen było już za dużo, ale jakaś szarpaczka jeszcze musi być, bo ten świat tak nie może zostać”. Nawołuję więc do takiej „szarpaczki” w naszej branży, która pozwoli zmienić choćby cokolwiek znaczącego. Nie mam zamiaru szukać panaceum na wszystkie dręczące nas bolączki, ale z maniakalnym uporem wracam do mojego artykułu „Pląsy podziałowe” (GEODETA 12/1999). Niepodjęcie wówczas szerszej dyskusji i brak refleksji na ten temat rodzi obecnie dalsze negatywne skutki. Aby nie odsyłać czytelnika do wspomnianego artykułu, spróbuję streścić go w kilku zdaniach.
Uważam, że procedura wydawania decyzji administracyjnych w sprawach podziału nieruchomości jest wymysłem potrzebnym jedynie dla uzasadnienia istnienia rozbudowanego aparatu administracyjnego. Nie tak dawno, tj. przed 1985 rokiem, podziały na terenach rolnych były uzależnione od wielkości gospodarstwa towarowego (różne wielkości gospodarstw w różnych województwach), natomiast podziały nieruchomości w terenach zurbanizowanych nie miały ustalonych sztywnych zasad. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie. W wyniku drobnej „szarpaczki” w 1989 r. wyzwolono częściowo spod jarzma administracji (prostsza procedura) podziały na terenach rolnych. Natomiast w terenach zurbanizowanych następuje ciągłe rozbudowywanie zawiłości administracyjnych.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS