Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Alfons Jacko

Czy musimy czekać na rewolucję?

Pląsów podziałowych ciąg dalszy

Życie zawsze toczy się szybciej, niż można przewidzieć. Legislacyjna machina biurokratyczna nigdy nie nadąża za rozwojem gospodarki. Czyżby konieczna była rewolucja, aby cokolwiek zmieniło się w naszej branży?

Nie jestem zwolennikiem rewolucji, ale zacytuję słowa mego dziadka: „wojen było już za dużo, ale jakaś szarpaczka jeszcze musi być, bo ten świat tak nie może zostać”. Nawołuję więc do takiej „szarpaczki” w naszej branży, która pozwoli zmienić choćby cokolwiek znaczącego. Nie mam zamiaru szukać panaceum na wszystkie dręczące nas bolączki, ale z maniakalnym uporem wracam do mojego artykułu „Pląsy podziałowe” (GEODETA 12/1999). Niepodjęcie wówczas szerszej dyskusji i brak refleksji na ten temat rodzi obecnie dalsze negatywne skutki. Aby nie odsyłać czytelnika do wspomnianego artykułu, spróbuję streścić go w kilku zdaniach.
Uważam, że procedura wydawania decyzji administracyjnych w sprawach podziału nieruchomości jest wymysłem potrzebnym jedynie dla uzasadnienia istnienia rozbudowanego aparatu administracyjnego. Nie tak dawno, tj. przed 1985 rokiem, podziały na terenach rolnych były uzależnione od wielkości gospodarstwa towarowego (różne wielkości gospodarstw w różnych województwach), natomiast podziały nieruchomości w terenach zurbanizowanych nie miały ustalonych sztywnych zasad. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie. W wyniku drobnej „szarpaczki” w 1989 r. wyzwolono częściowo spod jarzma administracji (prostsza procedura) podziały na terenach rolnych. Natomiast w terenach zurbanizowanych następuje ciągłe rozbudowywanie zawiłości administracyjnych.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS