Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2004, Nr 5 (108) |


• Nasza Unia! – kamienie milowe na drodze powstawania Unii Europejskiej • Odbiorniki GPS na torach • NIK o nas • Geoinformacja po śląsku • Eugeniusz Romer – wspomnienie o wybitnym polskim kartografie • Oferta studiów na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2004/2005

powrót

Anna Wardziak

Maturzysto, czas na studia

Rekrutacja do szkół wyższych w roku akademickim 2004/2005
Jak co roku maturzyści stają przed podobnym problemem: co zrobić ze swoją przyszłością? Jeśli ktoś planuje związać ją z geodezją, najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie nauki na poziomie studiów wyższych. Prezentacja aktualnej oferty uczelni prowadzących studia na wydziałach geodezji lub innych wydziałach na kierunku Geodezja i kartografia powinna wstępnie pomóc w wyborze właściwej placówki.

W tym roku ogólna liczba miejsc w uczelniach państwowych na studiach dziennych na interesujących nas kierunkach wynosi nieco ponad 1000, na studiach zaocznych – przeszło 1300 (w stosunku do roku ubiegłego proporcje te się odwróciły). Największą ich liczbą (powyżej 600) dysponuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wolnych słuchaczy w nowym roku akademickim przyjmie jedynie Akademia Rolnicza we Wrocławiu. Liczba uczelni niepaństwowych oferujących studia na kierunku Geodezja i kartografia lub specjalności geodezyjnej wzrosła w tym roku do czterech (zgodnie z wykazem MENiS aktualnym na 22 kwietnia 2004 r.). Po raz pierwszy w naszym zestawieniu pojawiły się: Wyższa Szkoła Humanistyczna (sic!) we Wrocławiu i Sądecka Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Obie rozpoczęły swoją działalność w ubiegłym roku akademickim. Trzy uczelnie niepaństwowe oferują aż 410 miejsc na studiach dziennych i 360 na zaocznych (szkoła nowosądecka nie podaje tej informacji, deklarując, że przyjmie wszystkich chętnych). Kształcą one jednak tylko w zakresie studiów inżynierskich. Jako ciekawostkę podajemy natomiast informacje o ofercie studiów na UAM w Poznaniu (kierunek Geografia, specjalność Geoinformacja).
Tradycyjnie namawiam do zapoznania się z rankingiem uczelni przeprowadzanym co roku przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy” (tegoroczny w wydaniu „Rz” z 14 kwietnia). Uwzględnione w naszym opracowaniu uczelnie zajęły następujące miejsca: Politechnika Warszawska (3), Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu (4), Akademia Górniczo-Hutnicza (6), Wojskowa Akademia Techniczna (33), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (34), Akademia Rolnicza w Krakowie (40) i Akademia Rolnicza we Wrocławiu (41). Uczelnie państwowe, a uwzględniono ich 79, oceniano według 19 kryteriów określających m.in.: prestiż społeczny szkoły, jej siłę naukową i intelektualną oraz warunki studiowania. Oczywiście trudno powiedzieć, jak przekłada się to na ocenę poszczególnych wydziałów, ale dobrze coś wiedzieć przynajmniej o uczelni, na której zamierza się studiować kilka najbliższych lat. W rankingu nie uwzględniono wymienionych przez nas szkół niepaństwowych przede wszystkim dlatego, że nie mają one jeszcze absolwentów.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS