wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2004, Nr 5 (108) |


• Nasza Unia! – kamienie milowe na drodze powstawania Unii Europejskiej • Odbiorniki GPS na torach • NIK o nas • Geoinformacja po śląsku • Eugeniusz Romer – wspomnienie o wybitnym polskim kartografie • Oferta studiów na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2004/2005

powrót

Zygmunt Szumski

Raport dla geodetów

O raporcie Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej nt. barier inwestycyjnych
Raport Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zatytułowany Inwestycyjny Proces Budowlany. Bariery inwestycyjne oraz propozycje działań usprawniających został przyjęty przez Radę Ministrów 9 marca 2004 r. Nigdzie nie napisano, że tajny lub poufny, więc każdy może go sobie czytać i omawiać. Korzystam z tego konstytucyjnego prawa, aby zwrócić uwagę na to, co się dzieje. A dzieje się brzydko, co popsuło mi humor. Nie jestem sobek, popsuję też humor Czytelnikom.

Krótkie omówienie raportu
Raport składa się ze wstępu i czterech części. Wstęp informuje, że dokument został przygotowany wspólnie z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych, Izbą Projektowania Budowlanego, Kongresem Budownictwa, Konferencją Inwestorów [kursywą wyróżniono cytaty – red.].
Część I Wpływ inwestycji na rozwój gospodarczy nazwałbym wypisami z solidnego podręcznika ekonomii.
Część II i III to ogólna charakterystyka procesu inwestycyjnego oraz bariery inwestycyjne na podstawie opinii i doświadczeń inwestorów (objętość 11,5 strony). Przypuszczam, że urzędnicy ministerialni posłużyli się ankietą przeprowadzoną wśród wymienionych we wstępie, którą bezkrytycznie opracowali. Redaktor nie zapanował nad treścią, w obu wymieniane są częściowo te same tematy, czasem wielokrotnie, choć różnie sformułowane.
Zaskakująco dużo jest narzekania na geodetów, służbę geodezyjną, dokumenty geodezyjne, organizację geodezji, razem 2 strony. Jest tam wiele pomysłów, jak geodetom zorganizować pracę, bez liczenia się z możliwościami geodetów i budżetu. Więcej, bo 3 strony, zajmują teksty związane z sieciami uzbrojenia podziemnego i ich administratorami oraz Zespołami Uzgodnień Dokumentacji, których stroną techniczną i organizacyjną zajmują się oczywiście także geodeci.
Końcowa Część IV, to program działań usprawniających budowlany proces inwestycyjny, złożony z 9 „zadań” podzielonych na „problemy”.

Zadanie dla geodezji
Geodetów najbardziej interesuje dotyczące ich zadanie 4: Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Składa się ono z dwóch „problemów”. Problem I przedstawiony został takim „bełkotkiem”: Niedostateczne wykorzystywanie geodezji jako narzędzia do wspomagania procesów planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz działalności budowlanej, mieszkalnictwa, rozwoju miast i infrastruktury technicznej.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS